CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis:
Autor / zdroj: Pavel Čempěl
19.10.2019

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

BOHUMÍN

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s přístřeškem má zpestřit život starším lidem a umožnit méně pohyblivým obyvatelům a jejich příbuzným výlety do blízkého okolí. Radnice za speciální vozítko s elektropohonem zaplatila 156 tisíc korun.

Cyklorikšu bude provozovat Centrum sociálních služeb Bohumín. Seniory vyvezou ven buď jejich příbuzní, kteří si budou moci rikšu zdarma vypůjčit, nebo dobrovolníci. „V Bohumíně už několik let dobře fungují projekty pro seniory založené na dobrovolnické bázi, například hodinový vnuk. Počítáme s tím, že i do projektu senior rikši se zapojí studenti našich dvou středních škol - Gymnázia Františka Živného a Střední školy Bohumín,“ potvrzuje vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.

Vozítko připomíná bicykl, jen v přední části má dvě kola a sedátko s přístřeškem. Do něj se pohodlně vejde jeden zájemce, případně mohou jet i dva najednou. Výhodou je elektromotor, který pomáhá šlapajícímu při rozjezdu a v nerovném terénu. Cyklorikša je schopna vyvinout rychlost i 25 kilometrů v hodině, pro bezpečnou přepravu cestujících se ale doporučuje výletovat při rychlosti zhruba poloviční, aby šlo dopravní prostředek dobře ovládat.

Aktuálně město využívá hezkého počasí a testuje rikšu přímo v terénu. Počítá i s předváděcími jízdami. „Uskuteční se v sobotu 19. října na seniorských hrách. Na atletickém oválu si účastníci budou moci vozítko vyzkoušet a podělit se s námi o své dojmy. Zároveň naše cykloskupina, která pracuje při městské radě, vytipovává vhodné okruhy a trasy. Tříkolka je považována za kolo, tudíž je možné ji provozovat jak na silnicích, tak i na vyznačených cyklostezkách,“ podotýká Ucháč s tím, že ostrý provoz odstartuje příští rok na jaře. Na pořízení rikši pro seniory se podílela společnost Rockwool, která každým rokem podporuje v Bohumíně smysluplné projekty. Přispěla radnici částkou 1 000 eur.

Nápad cyklorikši je starý osm let a pochází z Dánska. Ujal se v dalších 40 zemích. V Česku začalo jezdit seniorské vozítko poprvé loni v Otrokovicích na Zlínsku, projekt oslovil i radní v Břeclavi či Kadani. Letos k nim přibyl i Bohumín. „Pro seniory, kteří mají potíže s mobilitou, pořádáme už devět let prohlídky města autobusem s komentářem. Nápad s cyklorikšou, díky níž mohou imobilní lidé vyjet na výlet se svými příbuznými, nás oslovil a zalíbil se nám. Dostanou se ven, uvidí město a jeho okolí z jiné perspektivy a ještě stráví volný čas společně s rodinou. V případě, že někdo příbuzné nemá nebo žijí daleko, vypomohou dobrovolníci,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha. Dodal, že město ročně investuje do seniorských projektů a aktivit zhruba 3 miliony korun. Za to Bohumín letos v září opakovaně ocenila krajská rada seniorů jako nejpřívětivější město pro seniory v celém Moravskoslezském kraji.

Autor / zdroj: Lucie Balcarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Návrhy na investice v Třebíči mohou lidé podávat do konce června

Víte o nějaké místě v Třebíči, které by si zasloužilo investici? Máte nějaký nápad, který zlepší prostředí v našem městě? Chcete se zasloužit o zkrášl

Relaxační zahrada se slavnostně otevře v úterý 9. června

Relaxační zahrada za knihovnou v Hulíně se oficiálně otevře v úterý 9. června v 14 hodin za přítomnosti starosty města Romana Hozy a dalších představi

Nadace prodává schody do jedné z nejšikmějších věží v Evropě

Ústecká komunitní nadace hledá patnáct dárců, kteří by si zakoupili schod do jedné z nejšikmějších věží v Evropě. Výtěžek z jejich prodeje nadace použ

DNES SE STALO

DOPRAVA5. června 1817

na Velká jezera, skupinu jezer v Severní Americe, byl spuštěn první parník, Frontenac.

DOPRAVA5. června 1883

z Paříže odjel první pravidelně naplánovaný Orient Express.

VESMÍR5. června 1996

byla objevena planetka Inastronoviny, pojmenována po Instantních astronomických novinách, českém serveru zabývajícím se astronomií. Objeviteli jsou Jana Tichá, Miloš Tichý a Zdeněk Moravec.

POZVÁNKA OBRAZEM