CESTOVÁNÍ / Přírodní krásy

11.7.2010

Plzeň nabízí novou naučnou stezku Kokotské rybníky

PLZEŇ

V sobotu otevřely město Plzeň a obce Bušovice a Dýšina v městských lesích novou naučnou stezku Kokotské rybníky. Okružní deseti kilometrová trasa začíná na konečné stanici autobusu č. 52 v Bušovicích nebo autobusu č. 53 v Dýšině - Nové Huti.

Stezka nabízí celkem 11 zastávek v krásné krajině Kokotských rybníků. Přiblíží návštěvníkům jak přírodovědné, tak i historické zajímavosti.

U zrodu myšlenky společného projektu města a obou obcí byl plzeňský náměstek
pro životního prostředí Ing. Petr Náhlík. "Po společných jednáních s vedením obou obcí se nám podařilo najít nejvhodnější způsob, jak jednotlivá zastavení naučné stezky nejen vybudovat, ale především financovat. Město Plzeň poskytlo 270tisícovou dotaci z Fondu životního prostředí města Plzně, o kterou požádala obec Bušovice. Na spolufinancování stezky se podílely také obce Bušovice a Dýšina. Každá přispěla 40 tisíci korun. Díky příspěvku města Plzně vznikly např. informační tabule na všech 11 zastaveních, dva altány v lesích města Plzně, ale také doprovodné brožury o naučné stezce," řekl Náhlík.

"Celkové náklady na vybudování naučné stezky byly 350 tisíc korun," doplňuje radní Helena Matoušová, do jejíhož resortu patři i správa městských lesů, v nichž se nová naučná stezka nachází. "Naše město nabízí mnoho zajímavých rekreačních oblastí i možností, jak využít volný čas. Nádherné prostředí Kokotských rybníků je pro naše občany další alternativou, tipem na příjemný a zajímavý výlet," zve na návštěvu naučné stezky plzeňská radní. Při návštěvě autem mohou návštěvníci zaparkovat u Horního Kokotského rybníka u silnice spojující Smědčice a Litohlavy nebo využít  autobusových spojů MHD (Bušovice, Dýšina- Nová Huť), o víkendech i vlakové spoje do Smědčic.

Projekt naučné stezky zpracoval v letech 2008-2009 na základě podrobné přírodovědecké studie (Povodí Kokotské rybniční soustavy, 2007) a historických podkladů o obcích Bušovice a Myší Újezd pan Bc. Lukáš Záhlava z Bušovic jako svoji diplomovou práci. Úpravu textů pro informační tabule a jejich grafické zpracování provedla firma RAMAP Plzeň.

Město Plzeň vlastní v současné době cca 4 100 ha lesa na 50 katastrálních územích. Lesní komplex Kokotsko v k.ú. Dýšina a Bušovice o rozloze zhruba 650 ha získalo do svého majetku v 16. a 17. století.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA