CESTOVÁNÍ / Zoologické zahrady

Popis: Makak jávský v ZOO Tábor .
Makak jávský v ZOO Tábor .
Autor / zdroj: zootabor.eu
2.12.2020

Zvířata v táborské zoologické zahradě můžete nově podpořit také na HitHitu

Tábor

Letošní dvojí nucené uzavření pro veřejnost způsobilo táborské zoologické zahradě vysoké ztráty. Jen na jaře přišla o více než milion korun a další statisícové ztráty bude sčítat také po podzimním uzavření. Vstupné a platby za zážitkové programy přitom představují podstatnou část příjmů, které umožňují bezproblémový provoz zoo. Výdaje přitom příliš omezit nejde, krmit a pečovat o zvířata je nutné neustále. Přispět táborským zvířatům může opravdu kdokoliv. Nyní navíc také prostřednictví platformy HitHit.com, kde zoo žádá o příspěvek na krmení.

Letošní rok byl pro naši zoologickou zahradu opravdu kritický. Už po druhé jsme v tomto roce museli zavřít a ztráta naší zoo, která jen na jaře přesáhla milion korun, se opět začala zvyšovat. Ze dne na den jsme přišli o návštěvníky a hlavní zdroj příjmu. Přitom krmit a pečovat o naše zvířata samozřejmě musíme neustále. Jen samotné krmení vychází na přibližně 300 tisíc korun měsíčně a to už je pořádný balík peněz,“ podotýká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a zdůrazňuje, že zoologické zahrady v Česku nejsou ziskové ani v běžných dobách. Vždy je musí jejich zřizovatel dotovat.

Každá, byť třeba sebemenší pomoc, se nyní hodí vice než kdy dříve. „Proto jsme spustili projekt na portálu HitHit.com, kde prosíme naše přátele a podporovatele o pomoc. Za každý byť sebemenší příspěvek nabízíme spoustu zajímavých odměn, které se navíc dají skvěle uplatnit jako vánoční dárky. Všem našim stávajícím i budoucím podporovatelům za naše zvířata velmi děkujeme,“ dodává ředitel zoo Korec.

Ztráty, které táborská zoo letos utrpěla, se už dohnat nepodaří. Její příznivci jí ale mohou podpořit různými způsoby, například adopcí zvířat. Pokud ne pro sebe, tak například jako netradiční vánoční dárek pro své blízké. ZOO Tábor totiž byla výrazně zasažena letošním opakovaným nuceným uzavřením pro veřejnost, kvůli němuž sčítá milionové ztráty. Jakákoliv pomoc od veřejnosti je proto nyní více než vítaná. Ať už formou adopce či sponzoringu, nebo nákupem vánočních voucherů na zážitkové programy Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Online lze také nakoupit suvenýry ze zoo a další drobné dárky. Více informací, jak podpořit zvířata v táborské zoologické zahradě, naleznete na jejím webu.

Zvířata i jejich ošetřovatelé také velmi ocení, pokud návštěvníci přijdou po opětovném otevření v co největším počtu. První příležitost k tomu budou mít už tento víkend, kdy ZOO Tábor opět otevírá své brány pro veřejnost. „Rozhlehlý přírodní areál naší zoologické zahrady je i nyní ideální na příjemné procházky na čerstvém vzduchu. Pro spoustu našich zvířat zima představuje období největší aktivity, takže návštěvníci nebudou o nic ochuzeni. Navíc koupí vstupenky nás podpoří a pomohou alespoň o něco snížit obrovský výpadek příjmů,“ podotýká ředitel zoo Korec.

ZOO Tábor je v zimě pro veřejnost otevřená pouze o víkendech. Kromě toho mohou návštěvníci přijít také během vánočních svátků až do konce navazujícího víkendu, tedy 24. až 27. prosince. Zážitkové programy budou od čtvrtka probíhat každý den včetně víkendů. Přenocovat v zoo tak lze i v týdnu, nejen o víkendech.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen vloni ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od listopadu do března se zoo pro veřejnost otevírá pouze o víkendech od 9:00 do 16:00. Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

DNES SE STALO

VĚDA A TECHNIKA

19. ledna 1983

byl uveden na trh revoluční osobní počítač Apple Lisa.

HISTORIE

20. ledna 1265

se poprvé v historii sešel Anglický parlament. Svolal ho Simon de Montfort Earl z Leicesteru.

PŘÍRODA

20. ledna 1969

bylo vyhlášeno chráněné území Pod Veselovem z důvodu výskytu silně ohroženého koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), který je zde relativně hojně zastoupen. Kromě koniklece se zde nachází několik dalších vzácnějších druhů rostlin.

POZVÁNKA OBRAZEM