VĚDA A TECHNIKA / Příroda

8.6.2011

Středočeský kraj vyhlásil dvě chráněná území

BENEŠOV / NYMBURK

Ve Středočeském kraji přibyla dvě zvláště chráněná území, a to Kerské rybníčky na Nymbursku a Vlčkovice-Dubský rybník na Benešovsku.

Kerské rybníčky na území Hradištko u Sadské se vyznačují ideálními podmínkami pro přežití čolka velkého. Tento vzácný druh se ve zmiňované lokalitě hojně rozmnožuje. V poslední době se ale zjistilo, že se rybníčky samovolně vypouští a nekontrolovatelně se manipuluje s vodní hladinou.

"Rybníčky mohou být ohroženy i dalšími vlivy, například intenzivním chovem ryb, jednorázovou kontaminací vody anorganickými či organickými látkami nebo odbahňováním. Proto jsme se rozhodli pro jejich ochranu," řekla mluvčí kraje Berill Mascheková.

Status zvláště chráněného území zajistí větší kontrolu nad vysoce vzácnou přírodní památkou. Bez souhlasu kompetentních orgánů není možné v Kerských rybníčcích například manipulovat s vodní hladinou, pouštět do nádrže chemické látky či odbahňovat nádrže.

Přírodní památka se nachází v lesním komplexu Kerského lesa mezi dálnicí D11 a silnicí 611 mezi Velenkou a Třebestovicemi (okres Nymburk) ve Středolabské tabuli.

Přírodní památka Vlčkovice-Dubský rybník nacházející se kousek od obce Jankov na Benešovsku patří také do evropsky významných lokalit. Vyskytuje se zde totiž kuňka ohnivá.

"Pro její zachování a vývoj je potřeba danou lokalitu chránit. Přírodní památce by mohlo škodit taktéž odbahňování, vypouštění rybníku, nekontrolovatelná manipulace s vodní hladinou, výskyt okounů či kontaminace vody anorganickými a organickými látkami," popsala Mascheková.

Proto stejně jako v prvním případě, tak i v tomto bude jakákoli manipulace povolená pouze se souhlasem kompetentních orgánů. Dubský rybník se skládá ze dvou nádrží v mělké kotlině (jedna zanikla a proměnila se na mokřad), na které navazují luční porosty.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

Post

3 500 ošetřených pacientů za dva roky – taková je bilance šumperské chirurgické ambulance

Na začátku roku 2017 otevřela Jesenická nemocnice v Šumperku chirurgickou ambulanci ve snaze přiblížit se místním i jejich potřebám. Po více než dvou

Post

Jičínská nemocniční lékárna bude držet o svátcích lékárenskou pohotovostní službu

Nemocniční lékárna U Brány se domluvila se soukromou lékárnou Trio na pohotovostní lékárenské službě ve státní svátky, kdy jsou dle zákona zavřeny i v

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA