ZAJÍMAVOSTI / Příroda

Obří ledovec v Antarktidě taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety

Jeden z největších ledovců Antarktidy taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety. Studie satelitních měření ledovce Pine Island na západě Antarktidy ukázala, že výška ledovce se každý rok sníží o 16 metrů. To představuje 10,2 krychlového kilometru ledu.

Od roku 1994 se tak ledovec snížil o 90 metrů, což má vážné důsledky pro zvyšování hladiny moří. Ještě před 15 roky vědci odhadovali, že potrvá 600 let, než ledovec roztaje. Nejnovější výpočty jsou však podstatně pesimističtější. Podle nich bude tání trvat jen sto let.

Jeden z autorů studie o ledovci Pine Island, profesor Andrew Shepherd z univerzity v Leedsu, uvedl, že postupné tání povrchu ledovce může zvednout mořskou hladinu o tři centimetry.

"Nevíme ale, co se stane, až začne tát jádro ledovce. Může nastat zvýšení mořské hladiny až o 20 či dokonce 30 centimetrů," varuje Shepherd. "V této oblasti Antarktidy je to bezpříkladné. Již delší dobu tání ledovce pozorujeme. Nic v přírodě snad neubývá takovou zvyšující se rychlostí, jako tento ledovec."

Ledovec Pine Island je předmětem vědeckých výzkumů již několik let. Vědci se obávají, že jeho zhroucení by mohlo vést k rychlému rozpadu pevninského ledového příkrovu v celé západní Antarktidě.

Západní Antarktida je podle vědců k tání nejnáchylnější, protože většina jejího zbývajícího ledu leží na skalnatém podloží, které je pod hladinou moře. Globální oteplování, které většina vědců přičítá spalování fosilních paliv, zejména ropy a uhlí, může vést k prosakování vody pod ledovec a k jeho podemílání.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.