Konečně je tu jaro! Všichni jásají, tedy kromě alergiků, kterým nastávají nepříjemné dny. Co dělat, abyste měli co nejméně nepříjemnosti? To prorzadil v rozhovoru alergolog a imunolog Petr Strnad.
Záchvaty kýchání, ucpaný nos, svědění a slzení očí. To vše jsou příznaky sezonní pylové alergie, kterou teď trpí každý čtvrtý Čech. Co dělat a jak se alespoň před nepříjemnými účinky nějak bránit, prozradil alergolog Petr Strnad.
Co je vlastně alergie?
Je to neadekvátní reakce organismu vůči alergenu. To může být pyl, prach, plísně, roztoči i zvířata. Organismus proto vynakládá všechny prostředky, aby se alergie zbavil. To znamená, že alergiky čeká vodnatá rýma, slzivé oči či až zánět spojivek, další cestou, jak se alergenu zbaví je, že ho vykašlou, nebo ho zabijeme imunitně. Naše tělo tam pošle bílé krvinky, které se ho snaží sežrat.
U koho se alergie nejvíce objevují?
Jelikož na nás útočí spousta vnějších vlivů, může se imunita vyčerpat a alergie se může objevit v jakémkoliv věku. U dětí se objevuje nejčastěji alergie na jídlo nebo prací prášky, v pozdějším věku tzv. inhalační, to znamená například na pyly, prach a podobně.
Začalo jaro a s tím asi začínají hrozit i alergie, co teď dělá alergikům největší potíže?
Hlavní alergen je teď bříza. Speciálně hrozí ve městech, protože městské zástavby jsou plné bříz. Bříza původně byla náletová rostlina, která potom vyrostla do větších stromů. Potom je nyní aktivní vrba, vrba jíva, což jsou dobře známé kočičky, jilm, habr a topol, i když ten přijde o něco později. Zatím ještě nekvetou trávy, ale toho se také brzy "dočkáme".
Jak rozeznáme alergii od běžného nachlazení, kterých na jaře řádí také spousta?
Na začátku asi moc ne. Když je rýma vodnatá a svědí nás oči, tak to alergie nejspíše je. Pokud je tam bakteriální zánět, tak to celé vypadá úplně jinak. Pokud ale pacient má podezření, že má alergii, je nejlepší udělat testy. Dělají se z krve.
Můžeme se proti alergiím nějak bránit?
Pokud jde o pyly, tak nejlepší je se přestěhovat do výšek nad dva tisíce metrů. (smích) Ale vážně. Je potřeba alergeny eliminovat. Pokud máme alergii na kočky a máme kočku doma, tak ji samozřejmě musíme někam dát, třeba sousedům. U pylů to ale tak jednoduché není, protože doletová vzdálenost pylových zrnek je několik stovek metrů. Proto v těchto případech používáme léky.
Jaké?
Rozdělujeme je na antihistaminika, která polykáme, a lokální léky, které aplikujeme do očí a nosu.
Kromě toho, že budeme brát léky, máte ještě nějaké rady, jak se nepříjemnostem s alergiemi vyhnout?
Opatření je spousta, měli bychom nosit například ochranné brýle, ochranný oděv. Častěji bychom si měli mít vlasy. Měli bychom se převlékat doma, abychom si alergeny nepřinesli s sebou. Alergici by také neměli příliš větrat, jen krátkodobě. Další prevencí je vakcína, kterou používáme v sezoně i mimo sezonu. V současné době už je dokonce i v tabletách.