MAGAZÍN / Krása a zdraví

23.10.2013

Odborníci a pacienti varují: Chraňte svůj mozek před mrtvicí

Každých šest vteřin zemře ve světě jeden člověk na cévní mozkovou příhodu (CMP) – mrtvici. V tuzemsku postihne cévní mozková příhoda ročně více než 35 tisíc lidí, a je tak třetí nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých.

Na zákeřnou nemoc upozorňuje sdružení pacientů, kteří mozkovou mrtvici prodělali – ICTUS. Pro varování zvolili Světový den mrtvice, který letos připadá na 29. října.

„Riziko cévní mozkové příhody se týká každého. Většině lidí se zdá možnost, že by je nemoc postihla, vzdálená. Já jsem mezi ně také patřil a najednou jsem se probral v nemocnici po asi měsíčním kómatu. Nemohl jsem mluvit, pravou stranu těla jsem měl bez citu a tudíž neschopnou pohybu. Domů jsem se dostal až po několika měsících. Nemluvil jsem, nečetl, neušel jsem více jak 50 metrů,“ popsal střet s nemocí ředitel sdružení ICTUS Jan Dohnálek. Ten se nyní soustředí na pomoc lidem, které zákeřná nemoc postihla.

Podle přednosty neurologického oddělení a iktového centra nemocnice v Chomutově a člena výboru Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti prim. MUDr. Jiřího Neumanna je cévní mozková příhoda akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc. „Cévní mozková příhoda může postihnout kohokoli z nás. V jednu chvíli se člověk cítí dobře, plánuje další aktivity a najednou je ochrnutý na polovinu těla, má poruchu zraku, nemůže mluvit nebo dojde ke ztrátě rovnováhy a koordinace. Ve chvíli, kdy se příznaky cévní mozkové příhody objeví, začíná boj o čas. V prvé řadě jde o život a hned za ním o co nejvyšší kvalitu dalšího života s co nejmenšími následky. Čím rychleji se zahájí léčba, tím větší je šance na záchranu života i uzdravení. Při podezření na CMP, i když se příznaky projevují jen mírně, je nutno jednat rychle – volat RZP na linku 155“, dodává prim. MUDr. Neumann.

Světový den mrtvice má upozornit veřejnost na závažnost cévní mozkové příhody, informovat o příznacích, rizikových faktorech a možnostech prevence. Lidé se o nemoci dozvědí více na Centrech zdraví v Praze, Brně, Jihlavě, Plzni a Ostravě, kde si navíc mohou orientačně změřit okysličení krve či tlak. Začne také fungovat nový portál www.protimrtvici.cz.

Riziko cévní mozkové příhody lze snížit prevencí. „Rizikové faktory jsou přítomny již dlouho před vznikem cévní mozkové příhody. Je třeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, pravidelně docházet na lékařské kontroly a užívat léky, které jsou určeny k ovlivnění rizikových faktorů. Na trhu je nová skupina léků pro ředění krve, ta napomáhá prevenci CMP,“ uvedl preventivní kardiolog, internista a předseda České společnosti pro aterosklerózu doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

Odborníci řadí mezi nejvýznamnější rizikové faktory – vysoký krevní tlak, poruchu srdečního rytmu, cukrovku, poruchu metabolismu krevních tuků a kuřáctví. „Samozřejmým předpokladem úspěchu je pak znalost svých rizik. Proto apelujeme na využití možností pravidelných preventivních prohlídek, které jsou hrazeny z prostředků zdravotního pojištění u dospělých každé dva roky. Poznáním a včasným ovlivněním rizik lze mozkové příhodě předejít," uvedli Vrablík a Neumann.

Autor / zdroj: Veronika Ostrá

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA