MAGAZÍN / Krása a zdraví

10.3.2015

Proč nejít na preventivní gynekologickou prohlídku

"Nemám na to čas"
"Je to tak nepříjemné"
"Musím si nejdřív najít nového lékaře"

Víte, na co skutečně nemáte čas? Na operaci a chemoterapii.

Víte, co je skutečně nepříjemné? Centrální katétr.

Víte, jakého lékaře budete skutečně hledat? Onkologa.

V České republice každoročně onemocní rakovinou děložního čípku přes 1 000 žen, přibližně 400 na tuto diagnózu umírá. Zbytečně!

"Byl krásný slunečný jarní den, když mi můj lékař oznámil, že trpím rakovinou děložního čípku," vzpomíná Eva. "Byla jsem v šoku. Nechápala jsem, co myslí tím, že tento typ rakoviny způsobuje lidská forma papillomaviru (HPY). Lidský pap… lidský papilloma … co to je, vždyť to nedokážu ani vyslovit. Předtím jsem o HPV nikdy neslyšela a už vůbec jsem neměla povědomí o tom, že infekce tímto virem může vést k rozvoji rakoviny děložního hrdla," pokračuje Eva.

Její příběh má na rozdíl od jiných šťastný konec - Eva boj s rakovinou úspěšně vyhrála. "Vím, že jsem měla chodit na testy, ale znáte to, vždy se najde důvod k odkladu," dodává.

Jak zjistit nebezpečí?

Pro testování se už od 40. let používá stěr z děložního čípku, pojmenovaný podle svého vynálezce George Nicholase Papanicolaou Pap(ův) stěr. Toto vyšetření je však nepřesné a poměrně chybové, velmi totiž závisí na zkušenosti a odhadu toho, kdo výsledky vyhodnocuje.

Posun ve vývoji přineslo až zkoumání lidského papillomaviru, tedy HPV. Výzkumy ukázaly, že více než 99 % rakoviny děložního hrdla lze přičítat právě HPV infekci, a 70% cervikálních karcinomů mají na svědomí dva nejrizikovější - HPV 16 a 18. Proto vznikl test DNA HPV, který se přednostně zaměřuje právě na tyto dva a pro dalších 12 rizikových genotypů přináší souhrnný výsledek. Dokáže detekovat riziko onemocnění ještě před tím, než skutečně propukne! To znamená, že tento screeningový test odhalí DNA samotného viru ve vzorku buněk z děložního čípku ještě předtím, než na čípku dojde k nějaké změně. Pap test odhalí přednádorové změny nebo abnormální buňky v okamžiku, když jsou už na čípku přítomny.

Této rakovině se můžete vyhnout!

DNA HPV test je schválen v USA jako test primární volby, první zemí v Evropě, která bude primárně testovat prostřednictvím DNA HPV je Holandsko. U nás je HPV DNA test hrazen ze zdravotního pojištění pouze v případě, že je cytologický nález pozitivní. Pokud se provádí na přání pacientky, pojišťovny ho neproplácejí. Prozatím.

Oněch 400 žen, které u nás ročně na rakovinu děložního čípku umírají, by jistě nelitovalo peněz za test, který by jejich život zachránil. Síla testu DNA HPV je v tom, že řekne ženě o jejím vysokém riziku vzniku rakoviny děložního čípku a nutnosti být pečlivě a často vyšetřována. Poučená žena pak určitě prohlídku u lékaře nevynechá! Je to především otázka našeho rozhodnutí a disciplíny - rakovina děložního čípku představuje (po rakovině prsu) druhý nejčastější ženský nádor. I přes tento závažný fakt chodí na pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii jen polovina českých žen ve věku 25-59 let. Tristní statistika, nemyslíte?

Více informací o HPV na www.laboratornitesty.cz

Autor / zdroj: Mgr. Lenka Sládková

DALŠÍ ČLÁNKY

Svůj chodník chtěl postavit z obecního

Na kuriózní případ krádeže vyjížděli ve středu ve večerních hodinách strážníci do Ostravy – Vítkovic.

Miliontý návštěvník na Flošně je očekáván v nejbližších dnech

Koupaliště Flošna je v provozu jedenáctou letní sezónu. Do miliontého návštěvníka chybí už jen přibližně 11 tisíc lidí.

Oslavy Světového dne slonů v Zoo Praha i zmrzliny pro zvířata v horkých dnech

V sobotu 8. srpna proběhne v Zoo Praha oslava Světového dne slonů. Celodenní program představí celé pražské sloní stádo včetně dvou malých sloních sam

DNES SE STALO

HISTORIE10. srpna 1292

založil král Václav II. na Zbraslavi klášter cisterciáků.

OBJEVY10. srpna 1519

vyplul Fernao de Magalhaes, portugalský mořeplavec, který sloužil španělské koruně, ze Sevilly na cestu kolem světa.

HISTORIE10. srpna 955

porazil východofranský král Ota I. kočovné Maďary v bitvě na řece Lechu. Bitvy se zúčastnil i český kníže Boleslav I.

POZVÁNKA OBRAZEM