MAGAZÍN / Krása a zdraví

9.12.2009

Dětskou obezitu mohou způsobovat změny na DNA

Nejen špatná životospráva může být příčinou silné obezity u nezletilých. Podle posledních průzkumů britských vědců je příčinou i absence určitých úseků DNA.

Experti zkoumali DNA tří set silně obézních dětí, tj. těch, které v deseti letech vážily 100 kg a více. Zjistili, že nadváha souvisí s poruchou DNA, při které dochází k vymazání jejích určitých segmentů.

Problém podle odborníků vzniká, pokud tyto segmenty chybí na chromozomu 16. V takovém případě chybí organismu gen, který ovlivňuje reakce mozku na hormon leptin ovlivňující chuť k jídlu.

"Děti s chybějícími segmenty na chromozomu 16 mají velmi silnou potřebu jíst, jsou pořád hladové," vysvětluje Dr. Sadaf Farooqiová z University v Cambridgi.

Studie, zveřejněná v časopisu Nature, má už dopad i v reálném životě. Podle Faroogiové se o čtyři z takto postižených dětí začali zajímat britští sociální pracovníci s tím, že jejich rodiče zanedbávají péči o své potomky.

"Teď můžeme v těchto kauzách intervenovat. Ve dvou případech už byli rodiče zproštěni obvinění, zbylé dva se prošetřují," tvrdí Faroogiová.

Vědci již v minulosti zjistili, že poškození určitých genů vyvolává obezitu. Současný výzkum se však zaměřil na úseky DNA, které mohou obsahovat větší množství genů. Vynechání na chromozomu 16 obsahuje devět genů.

Odborník na obezitu Eric Ravussin se studie nezúčastnil, její výsledky však považuje za "zlatý informační důl", protože specifikuje konkrétní části chromozomů, na nichž mohou vědci studovat geny zodpovídající za obezitu.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA