MAGAZÍN / Krása a zdraví

11.12.2009

Dětem po léčbě rakoviny hrozí choroby srdce

U dětí a mladých lidí, kteří prodělali nádorové onemocnění, hrozí vyšší riziko, že se u nich vyvine srdeční onemocnění. Podle posledních výzkumů to souvisí s předchozí terapií rakoviny.

Nová studie amerických vědců odhalila, že mladí dospělí, kteří v dětství prodělali rakovinu, jsou ohroženi vznikem srdečních problémů jako jsou selhání srdce nebo infarkt. Toto nebezpečí může trvat i 30 let od léčby zhoubného bujení.

"U adolescentů a mladých dospělých, kteří přežili nádorové onemocnění, hrozí jasně větší riziko onemocnění nebo smrti v důsledku kardiovaskulárních nemocí. Ty jinak nejsou v této věkové skupině typické," vysvětluje Daniel Mulrooney z univerzity v Minnesotě, vedoucí studie.

Podle něho je u těchto pacientů nutné přísně sledovat srdeční funkce. Zvláště když se dostanou do věku, kdy se srdeční choroby vyskytují častěji.

Vědci porovnávali zdravotní údaje 14 350 mladých lidí, kteří v letech 1970 až 1986 prodělali leukémii, nádor mozku, lymfom, rakovinu ledvin, neuroblastom, sarkom nebo rakovinu kostí s údaji jejich sourozenců.

Ukázalo se, že u osob, které prodělaly chemoterapii, hrozí až pětkrát vyšší nebezpečí srdečního selhání než u těch, kteří tento způsob léčby nepodstoupili. U pacientů po ozařování může být toto riziko dokonce šestkrát vyšší.

Americký výzkum potvrzuje Dr. Meriel Jenneyová, onkoložka z dětské nemocnice v Cardiffu. Ta ve svém článku v časopise British Medical Journal uvádí: "Úmrtí v důsledku kardiovaskulárních chorob u osob, které přežily rakovinu, je ve srovnání s ostatní populací šestkrát častější."

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Mezinárodní soutěžní výstava modelářů v Ostravě opět v Bělském lese

Stovky modelářů a autorů papírových „vystřihovánek“ z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska očekávají organizátoři mezinárodní výstavy papír

Post

Kontroly hazardu v Ústeckém kraji nepolevují

Dalších třináct nelegálně provozovaných herních zařízení, tzv. kvízomatů, zadrželi v uplynulých dnech ústečtí celníci.

Post

Hradec nenašel recept na mistra ani napodruhé

Hradec nezvládl ani druhé domácí čtvrtfinále a do Brna pojede za stavu 0:2.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA