MAGAZÍN / Krása a zdraví

21.12.2009

Kocovina zhoršuje úsudek i dlouho po vystřízlivění

Z bujarého večírku nestačí jen se vyspat. Podle posledních průzkumů trvají následky pití alkoholu déle, než je možné změřit podle jeho obsahu v krvi. Američtí vědci zjistili, že alkohol způsobuje poruchy funkcí mozku jako jsou zpomalené reakce a schopnost se soustředit. Bez ohledu na to, jaký druh jsme vypili.

"Fungování našeho mozku je druhý den omezené, i když alkohol už z krve vyprchal," tvrdí Dr. Damaris Rohsenow z univerzity na Rhode Islandu. Výsledky studie vycházejí z pozorování následků pití u 95 mladých lidí mezi 21 a 33 roky. Respondenti jeden večer konzumovali vodku nebo bourbon, zatímco následujícího dne dostali placebo.

Vědci předpokládali, že na stav pokusných osob bude mít vliv, jestli pily čistou vodku obsahující minimum vedlejších látek, nebo bourbon, který jich naopak obsahuje velké množství. Jenže se ukázalo, že druh nápoje nehraje roli a kocovina je v obou případech stejná.

"Je jedno, jestli pijete vodku, nebo bourbon, nejdůležitější je samotný alkohol," vysvětluje Rohsenow. Lidé, kteří předchozí večer pili, byli přesvědčeni, že jsou následující den schopni řídit auto stejně dobře nebo dokonce lépe než po konzumaci placeba.

Rohsenow říká: "Po ´opici´ by měl každý skutečně dostatečně dlouho počkat, než se pustí do nějaké činnosti, která by mohla být nebezpečná, i když se mu zdá, že je v pořádku."

Vědci prováděli svůj výzkum na mladých lidech, protože právě v této věkové skupině je nejvíce pijáků. Zároveň byl takový pokus bez většího zdravotního rizika. Starší osoby může navíc ovlivňovat jejich zdravotní stav.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Tři góly na Chelsea na postup Slávii nestačily

Slavia prohrála s Chelsea v Londýně 3:4, a s UEFA Europa League se tak loučí. Po bojovném výkonu v druhém poločasu odchází však sešívaní se vztyčenou

Post

Třinec vyhrál úvodní zápas v Liberci a ve finále se ujal vedení

Finálový souboj o Masarykův pohár se naplno rozhořel, úvodní bitvu hostila liberecká Home Credit Aréna. Oceláři dokázali zaskočit domácí Bílé Tygry a

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA