MAGAZÍN / Krása a zdraví

7.1.2010

Mobily mohou ochránit náš mozek před Alzheimerem, myslí si vědci

Navzdory dosavadním teoriím, že mobilní telefony mohou poškozovat mozek, vychází najevo, že tomu je právě naopak. Poslední výzkumy na laboratorních zvířatech ukazují, že jejich používání může chránit před Alzheimerovou chorobou.

Myši, u kterých vědci geneticky vyvolali Alzheimerovu chorobu, vykazovaly po dlouhodobém vystavení elektromagnetickému vlnění z mobilních telefonů stejně dobré výsledky v oblasti paměti a myšlení jako jejich zdravé družky.

Překvapivé výsledky výzkumu by podle amerických vědců mohly otevřít cestu neinvazivní léčbě této nemoci, která by se navíc obešla bez léků způsobujících závažné nežádoucí účinky.

"Čekali jsme, že se ukáže, že telefony nebezpečí demence zvyšují. Místo toho vyšlo najevo, že myši, které byly vystaveny jejich elektromagnetickému vlnění od rané dospělosti, byly chráněny. A nejen to. Dokonce i u těch, jejichž paměť už byla poškozená, se po působení vln zase vrátila," vysvětluje Gary Arendash, vedoucí studie z University of South Florida.

Arendashův tým vystavoval myši vlnění stejnému jako je to, které působí na náš mozek z mobilních telefonů, dvě hodiny denně po dobu sedmi až devíti měsíců. Na konci sledování se ukázalo, že u zvířat trpících demencí došlo k výraznému zlepšení patologických změn na mozku.

Přestože se experti snaží najít účinný lék proti Alzheimerově nemoci už po desetiletí, dosud se jim to nepodařilo. Touto chorobou přitom na zemi trpí 35 milionů osob.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Od dubna budou pěší zóny v Jablonci bezpečnější

Magistrát města Jablonec nad Nisou po dohodě s Městskou policií a Policií ČR obnoví od 1. dubna 2019 původní dopravní značení v centru města.

Post

Boleslav s Libercem svedla další dramatickou bitvu

Liberec rozhodl ve třetí třetině dvěma slepenými gól a tak se čtvrtfinálová série stěhuje do Liberce za stavu 3:1 pro liberecké Tygry.

Post

Oceláři postoupili do semifinále, Vítkovice opět prohrály

Čtyři derby zápasy = čtyři výhry Ocelářů. Hráči s drakem na prsou zvládli také druhý venkovní duel a do semifinále postoupili nejkratší možnou cestou.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA