MAGAZÍN / Krása a zdraví

9.1.2010

Tuk je nezbytný pro tvorbu kostí dospívajících dívek

Vědci objevili další důvod, proč nepodléhat módnímu trendu extrémní štíhlosti. Zjistili, že tělesný tuk v dospívání hraje důležitou roli při tvorbě kostní tkáně. Dívky, které jsou příliš hubené, tak riskují v dospělosti osteoporózu.

Britští experti měřili tloušťku okostice (vnější vrstva kosti) u čtyř tisíc chlapců a dívek v průměrném věku 15,5 roku. Výsledky ukázaly, že tuk působí na tvorbu kostní tkáně pozitivně. U dívek má přitom o 70 procent větší vliv než u chlapců.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v posledním vydání odborného časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

"Vliv tělesného tuku je u dívek mnohem výraznější," prohlásil vedoucí studie Jonathan Tobias z bristolské univerzity a dodal: "Dívčí organismus obsahuje víc tuku. Dokonce to vypadá, že zatímco u chlapců ovlivňuje sílu kostí svalová hmota, u děvčat je to naopak tuk."

Podle něho má množství tuku v těle během puberty dlouhodobý vliv na vývoj kostry v dospělosti. Dívky by proto měly být opatrné při držení všech možných drastických diet, které mohou v pozdějším věku vést k nebezpečné osteoporóze.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Klentnici roste banán severu a kaki

Věděli jste, že na jižní Moravě, nedaleko Mikulova, v Klentnici rostou banány, tedy tzv. banány severu, neboli pawpaw? Exotické ovoce, které vypadá ja

Post

V Kině Portyč otevře oblíbená Vánoční prodejní výstava

Slavnostní zahájení již 17. ročníku benefiční akce s prodejem rukodělných výrobků se uskuteční pořadatel ve středu 27. listopadu a potrvá do neděle 8.

Post

Jedu v jedu. Výstava pojednává o přírodě, která je krásná, ale může být i nebezpečná

Jedu v jedu. Tak se jmenuje výstava pojednávající o přírodě, jíž jsme součástí. Je krásná, zároveň však může být i nebezpečná. Pokud ale víme, na co s

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA