MAGAZÍN / Krása a zdraví

9.1.2010

Tuk je nezbytný pro tvorbu kostí dospívajících dívek

Vědci objevili další důvod, proč nepodléhat módnímu trendu extrémní štíhlosti. Zjistili, že tělesný tuk v dospívání hraje důležitou roli při tvorbě kostní tkáně. Dívky, které jsou příliš hubené, tak riskují v dospělosti osteoporózu.

Britští experti měřili tloušťku okostice (vnější vrstva kosti) u čtyř tisíc chlapců a dívek v průměrném věku 15,5 roku. Výsledky ukázaly, že tuk působí na tvorbu kostní tkáně pozitivně. U dívek má přitom o 70 procent větší vliv než u chlapců.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v posledním vydání odborného časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

"Vliv tělesného tuku je u dívek mnohem výraznější," prohlásil vedoucí studie Jonathan Tobias z bristolské univerzity a dodal: "Dívčí organismus obsahuje víc tuku. Dokonce to vypadá, že zatímco u chlapců ovlivňuje sílu kostí svalová hmota, u děvčat je to naopak tuk."

Podle něho má množství tuku v těle během puberty dlouhodobý vliv na vývoj kostry v dospělosti. Dívky by proto měly být opatrné při držení všech možných drastických diet, které mohou v pozdějším věku vést k nebezpečné osteoporóze.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

Post

3 500 ošetřených pacientů za dva roky – taková je bilance šumperské chirurgické ambulance

Na začátku roku 2017 otevřela Jesenická nemocnice v Šumperku chirurgickou ambulanci ve snaze přiblížit se místním i jejich potřebám. Po více než dvou

Post

Jičínská nemocniční lékárna bude držet o svátcích lékárenskou pohotovostní službu

Nemocniční lékárna U Brány se domluvila se soukromou lékárnou Trio na pohotovostní lékárenské službě ve státní svátky, kdy jsou dle zákona zavřeny i v

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA