MAGAZÍN / Krása a zdraví

15.1.2010

Lední medvědi pomohou vědcům v boji proti smrtící bakterii

Zlatý stafylokok (Stafylokokus aureus), bakterie odolná proti antibiotikům, je rostoucím problémem v nemocnicích na celém světě. Současné výzkumy ukazují, že objasnit, jak se tento mikroorganismus a jeho resistence vyvíjí, mohou pomoci výkaly ledních medvědů.

Norští experti zjistili, že stopy zmíněné bakterie obsahují exkrementy největší šelmy ve vzdálené Arktidě. Domnívají se, že rozšíření genu zodpovědného za odolnost mikrobu vůči antibiotikům má na svědomí člověk.

Odolnost vůči antibiotikům si stafylokok vyvinul i u zvířat žijících s člověkem v mnohem těsnější blízkosti. Léky mají malou účinnost u lišek, vysoké zvěře, prasat, psů a koček.

Vedoucí výzkumu Dr. Trine Gladová z univerzity v norském městě Tromso vysvětluje: "Náš výzkum si klade za cíl zjistit, jestli rezistence proti zlatému stafylokoku vzniká přirozenou cestou, nebo jestli je způsobena užíváním antibiotik." Nová zjištění byla tento týden zveřejněna v časopise BMC Mikrobiology.

Bakterie zlatého stafylokoka mohou způsobovat vážné infekce, například infekce chirurgických ran a zápal plic, které mohou být pro těžší pacienty smrtelné. Jejich odolnost proti donedávna účinným antibiotikům přiměla farmaceutické firmy opět se zaměřit na jejich výzkum, který se v posledních letech opomíjel.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

KULTURA9. dubna 1667

v pařížském Palais Royal se koná první veřejná výstava umění.

ZDRAVÍ9. dubna 1951

chirurg Jan Bedrna na čerstvě otevřené Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové provedl první úspěšnou operaci chlopně. V tomto okamžiku se zrodila česká kardiochirurgie.

POZVÁNKA OBRAZEM