MAGAZÍN / Krása a zdraví

15.1.2010

Lední medvědi pomohou vědcům v boji proti smrtící bakterii

Zlatý stafylokok (Stafylokokus aureus), bakterie odolná proti antibiotikům, je rostoucím problémem v nemocnicích na celém světě. Současné výzkumy ukazují, že objasnit, jak se tento mikroorganismus a jeho resistence vyvíjí, mohou pomoci výkaly ledních medvědů.

Norští experti zjistili, že stopy zmíněné bakterie obsahují exkrementy největší šelmy ve vzdálené Arktidě. Domnívají se, že rozšíření genu zodpovědného za odolnost mikrobu vůči antibiotikům má na svědomí člověk.

Odolnost vůči antibiotikům si stafylokok vyvinul i u zvířat žijících s člověkem v mnohem těsnější blízkosti. Léky mají malou účinnost u lišek, vysoké zvěře, prasat, psů a koček.

Vedoucí výzkumu Dr. Trine Gladová z univerzity v norském městě Tromso vysvětluje: "Náš výzkum si klade za cíl zjistit, jestli rezistence proti zlatému stafylokoku vzniká přirozenou cestou, nebo jestli je způsobena užíváním antibiotik." Nová zjištění byla tento týden zveřejněna v časopise BMC Mikrobiology.

Bakterie zlatého stafylokoka mohou způsobovat vážné infekce, například infekce chirurgických ran a zápal plic, které mohou být pro těžší pacienty smrtelné. Jejich odolnost proti donedávna účinným antibiotikům přiměla farmaceutické firmy opět se zaměřit na jejich výzkum, který se v posledních letech opomíjel.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

Post

3 500 ošetřených pacientů za dva roky – taková je bilance šumperské chirurgické ambulance

Na začátku roku 2017 otevřela Jesenická nemocnice v Šumperku chirurgickou ambulanci ve snaze přiblížit se místním i jejich potřebám. Po více než dvou

Post

Jičínská nemocniční lékárna bude držet o svátcích lékárenskou pohotovostní službu

Nemocniční lékárna U Brány se domluvila se soukromou lékárnou Trio na pohotovostní lékárenské službě ve státní svátky, kdy jsou dle zákona zavřeny i v

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA