MAGAZÍN / Krása a zdraví

24.1.2010

I mírná plicní nemoc může poškodit srdce

Srdce a plíce jsou orgány, jejichž funkce spolu úzce souvisejí. Podle nových výzkumů ovlivňuje i drobné chronické onemocnění schopnost srdce pumpovat krev.

Lékaři už mnoho let vědí, že vážná obstruktivní plicní nemoc (COPD), může být příčinou selhání srdce. Odborníci z americké Kolumbijské univerzity, kteří prováděli studii na 2 816 pacientech, ale zjistili, že ničivý vliv na srdeční funkce může mít i mírné chronické plicní onemocnění.

"Mám za to, že případů selhání srdce z důvodu plicní choroby je víc, než jsme se dosud domnívali," prohlásil vedoucí studie Dr. Graham Barr. Jeho tým pro výzkum použil zobrazení pomocí počítačové tomografie i magnetické rezonance.

"Sledovali jsme přímou spojitost mezi funkcí obou orgánů. Zdá se, že příčinou snížené schopnosti pumpovat krev je, že jí do srdce neproudí dostatečné množství," vysvětluje Barr.

Podle něho musí další zkoumání ukázat, nakolik má léčba plic vliv na funkci srdce a naopak. Do té doby je ale nutné, aby se lékaři u pacientů s plicními potížemi zaměřili i na srdeční činnost.

Experti jsou přesvědčeni, že objasnění příčin kardiovaskulárních onemocnění může pomoci pochopit i choroby plic a naopak, protože mezi obojím je podle všeho těsná souvislost.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Náměstí ve Valašském Meziříčí odhalilo 300 let starou dlažbu

V uplynulých dnech provedli zaměstnanci Muzea regionu Valašsko zkušební sondu do podkladových vrstev valašskomeziříčského náměstí. Podařilo se jim obj

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Bezruči uzavřou letošní sezónu nad Ostravou!

I v době úpadku kultury a všeobecného chaosu na tomto poli se může stát, že se náhle objeví něco nového, co rozzáří jinak zdánlivě šedivou oblohu. Na

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM