MAGAZÍN / Krása a zdraví

25.1.2010

Marihuana brzdí vývoj plodu v těle matek - kuřaček

Nedostatečný růst a malý obvod hlavy novorozence jsou spojeny s poruchami myšlení, paměti a chování. Nizozemští vědci zjistili, že tyto následky mají nejen cigarety v těhotenství, ale i kouření marihuany.

Odborníci sledovali 7 000 těhotných žen, z nichž 3 procenta přiznala, že přinejmenším na začátku těhotenství kouřila marihuanu. Zjistili, že jejich miminka měla nižší porodní hmotnost a menší hlavičku než ostatní.

Navíc se ukázalo, že čím déle ženy drogu užívaly, tím větší vliv měla na velikost novorozence. Přestože většina uživatelů marihuany zároveň kouřila, podle studie zveřejněné v časopise Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry má marihuana na dítě silnější dopad než tabák.

Podle Dr. Hannan El Marrounové z Erasmovy univerzity v Rotterdamu výzkum potvrdil, že kouření marihuany, i když jen v raném stádiu těhotenství, může mít pro plod nenapravitelné následky. "Aby se takovému postižení zabránilo, měly by ženy s konopím přestat ještě před otěhotněním," radí lékařka.

Experti sledovali u respondentek konzumaci alkoholu, tabáku a drog a během celého těhotenství kontrolovali vývoj plodu ultrazvukem.

V raném těhotenství užívalo marihuanu 214 žen, z nichž 81 procent přestalo, když se dozvěděly, že čekají dítě, ale 19 procent ve svém zlozvyku pokračovalo. Kuřačky, které záhy svůj zlozvyk opustily, porodily potomky v průměru o 156 gramů menší, ženy kouřící i v průběhu těhotenství měly děti lehčí dokonce o 277 gramů.

El Marrounová vysvětluje: "Výsledky našeho výzkumu napovídají, že marihuana je pro plod škodlivější než tabák. Stejný vliv jako na jeho hmotnost má i na obvod hlavičky. Příčinou může být nedostatečné zásobení plodu kyslíkem. Je možné ale i to, že vedlejší produkty vznikající při kouření konopí přímo ovlivňují jeho nervový a hormonální systém."

Podle odborníků hraje v neposlední řadě roli i to, že uživatelky této lehké drogy často nedodržují zásady zdravé výživy a bývají vystaveny chronickému stresu, což může také přispět ke špatnému vývoji dítěte.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Náměstí ve Valašském Meziříčí odhalilo 300 let starou dlažbu

V uplynulých dnech provedli zaměstnanci Muzea regionu Valašsko zkušební sondu do podkladových vrstev valašskomeziříčského náměstí. Podařilo se jim obj

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Bezruči uzavřou letošní sezónu nad Ostravou!

I v době úpadku kultury a všeobecného chaosu na tomto poli se může stát, že se náhle objeví něco nového, co rozzáří jinak zdánlivě šedivou oblohu. Na

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM