MAGAZÍN / Zajímavosti

19.1.2010

Bible byla napsána o stovky let dříve, tvrdí izraelský vědec

Vědci objevili zatím nejstarší psaný hebrejský text. Jde o nápis z 10. století př. n. l., tedy z doby vlády krále Davida. Dost možná to znamená, že i některé části Bible by mohly být starší, než se předpokládalo.

Až dosud se mělo za to, že nejstarší části bible pocházejí z 6. století př. n. l., a to proto, že dříve žádné hebrejské písmo neexistovalo. Nově objevený text ale ukazuje, že staří Izraelité psali už o staletí dřív.

"Ukazuje to, že království Izrael existovalo už v 10. století př. n. l., a je pravděpodobné, že alespoň některé biblické texty byly napsány o stovky let dříve, než se dosud předpokládalo," tvrdí Gershon Galil, profesor biblických studií na Univerzitě v Haifě, který text rozluštil.

Nápis, o který jde, byl objeven před více než rokem na keramickém střepu na nalezišti poblíž izraelského údolí Elah. Jak uvádí server LiveScience, vědci si zpočátku nebyli jisti, zda je napsaný hebrejsky, nebo některým jiným místním jazykem.

"V nápise jsou použita slovesa, která jsou pro hebrejštinu charakteristická, jako například ´asa` (dělal) a ´avad` (pracoval). Jiné místní jazyky užívaly tato slova jen velmi zřídka. A pak jsou tu i slova specificky hebrejská, jako ´almonah` (vdova), která se v jiných místních jazycích psala jinak," dodal profesor Galil.

Nalezený text je v podstatě prohlášením o tom, jak by se lidé měli chovat k otrokům, vdovám a sirotkům. Obsahově se do značné míry shoduje s některými biblickými výroky, ale nezdá se, že by šlo o kopii textu z Bible.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Svůj chodník chtěl postavit z obecního

Na kuriózní případ krádeže vyjížděli ve středu ve večerních hodinách strážníci do Ostravy – Vítkovic.

Miliontý návštěvník na Flošně je očekáván v nejbližších dnech

Koupaliště Flošna je v provozu jedenáctou letní sezónu. Do miliontého návštěvníka chybí už jen přibližně 11 tisíc lidí.

Oslavy Světového dne slonů v Zoo Praha i zmrzliny pro zvířata v horkých dnech

V sobotu 8. srpna proběhne v Zoo Praha oslava Světového dne slonů. Celodenní program představí celé pražské sloní stádo včetně dvou malých sloních sam

DNES SE STALO

HISTORIE13. srpna 1775

vydala Marie Terezie nový robotní patent, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu.

LETECTVÍ13. srpna 1891

v rámci Zemské jubilejní výstavy se odehrál první dálkový let balónem v Čechách. Balón Victor Hugo vzlétl v pražské Stromovce a přistál u Pardubic za 2 hodiny.

DOPRAVA13. srpna 1898

byl na železniční trati Telč - Kostelec u Jihlavy zahájen pravidelný provoz pro veřejnost.

POZVÁNKA OBRAZEM