MAGAZÍN / Zajímavosti

19.1.2010

Bible byla napsána o stovky let dříve, tvrdí izraelský vědec

Vědci objevili zatím nejstarší psaný hebrejský text. Jde o nápis z 10. století př. n. l., tedy z doby vlády krále Davida. Dost možná to znamená, že i některé části Bible by mohly být starší, než se předpokládalo.

Až dosud se mělo za to, že nejstarší části bible pocházejí z 6. století př. n. l., a to proto, že dříve žádné hebrejské písmo neexistovalo. Nově objevený text ale ukazuje, že staří Izraelité psali už o staletí dřív.

"Ukazuje to, že království Izrael existovalo už v 10. století př. n. l., a je pravděpodobné, že alespoň některé biblické texty byly napsány o stovky let dříve, než se dosud předpokládalo," tvrdí Gershon Galil, profesor biblických studií na Univerzitě v Haifě, který text rozluštil.

Nápis, o který jde, byl objeven před více než rokem na keramickém střepu na nalezišti poblíž izraelského údolí Elah. Jak uvádí server LiveScience, vědci si zpočátku nebyli jisti, zda je napsaný hebrejsky, nebo některým jiným místním jazykem.

"V nápise jsou použita slovesa, která jsou pro hebrejštinu charakteristická, jako například ´asa` (dělal) a ´avad` (pracoval). Jiné místní jazyky užívaly tato slova jen velmi zřídka. A pak jsou tu i slova specificky hebrejská, jako ´almonah` (vdova), která se v jiných místních jazycích psala jinak," dodal profesor Galil.

Nalezený text je v podstatě prohlášením o tom, jak by se lidé měli chovat k otrokům, vdovám a sirotkům. Obsahově se do značné míry shoduje s některými biblickými výroky, ale nezdá se, že by šlo o kopii textu z Bible.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA