KULTURA / Festivaly

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
Datum konání: 5. 3. 2020 - 26. 3. 2020

Benešovský literární festival letos připomíná dvě významná výročí

BENEŠOV

Pátý ročník Benešovského literárního festivalu, který se koná od 5. března do 26. března v Šímově síni MUD Benešov, v Café Na Slovíčko a v aule benešovského gymnázia, připomíná mimo jiné dvě významná výročí, osm set let od historických počátků Benešova a dvě stě let od narození slavné české spisovatelky Boženy Němcové.

K osmistému výročí města Benešova je připravený pořad s názvem Očitý svědek. Výběr z poutavě psaných kronikářských záznamů Ladislava Trmala bude číst herec, který má k Benešovu a zdejšímu kraji velmi blízko, Jan Čenský. Hudební část večera bude patřit klarinetistovi Michalu Kostiukovi.

Dvoustému výročí narození Boženy Němcové věnují organizátoři setkání, nazvané Paní Jemná. Komponovaný pořad je složený z veršů Františka Halase a úryvků z životopisu Boženy Němcové, který napsal Václav Tille. Diváci jistě rádi přivítají interprety tohoto večera, dvě herecké legendy, Martu Vančurovou a Jiřího Klema. Hudební doprovod obstará houslista Petr Maceček, který bude na festivalu nováčkem.

Tradičním pořadem bývá „Setkání s autorem“. Tentokrát v Benešově přivítají překladatele Aleše Pohorského, díky jehož překladu budete svědky posledních dnů Napoleona Bonaparta. Pořadem vás provede Pavel Hoza a ukázky z díla přečte skvělý interpret a herec Jan Vlasák. Na violoncello je doprovodí Margit Koláčková.

V rámci předchozího ročníku udělali pořadatelé dobrou zkušenost s pořadem, který byl věnován sci-fi. Byl přijat diváky nad očekávání, a proto se organizátoři rozhodli v cestě, která je věnována žánrům, jež se na literárních festivalech objevují málokdy, pokračovat. Pro publikum je připravený detektivní román, dnes už téměř zapomenutého, ale svého času nejprodávanějšího autora detektivek, skvělého anglického spisovatele Petera Cheyneyho. Do světa podsvětí a kriminálních živlů vás zavedou František Kreuzmann a Zdeněk Dočekal, který bude hrát na akordeon.

Kdo by neznal slavné studentské veselohry Cesta do hlubin študákovy duše, nebo Škola základ života, které vznikly podle knihy českého spisovatele Jaroslava Žáka – Študáci a kantoři. Tato kniha je také předlohou pro další festivalový pořad s názvem Pozor! Zkouším… O studentech, profesorech a také inspektorech bude vyprávět herec Radek Valenta za vydatné pomoci kytaristy Jana Matěje Raka.

Poslední festivalový pořad věnují organizátoři jazzu a významnému českému básníku Josefu Kainarovi.

František Kreuzmann vás prostřednictvím básní Josefa Kainara přesvědčí o tom, že poezie se dá i žít, Pavel Hoza vás seznámí s osobností tohoto velkého českého básníka a v podání vynikajících hudebníků a improvizátorů, flétnistky Lenky Kozderkové a klavíristy Zdeňka Dočekala, budou znít swingové, bluesové a jazzové melodie.

Výtěžek ze vstupného bude opět věnován mobilní hospicové službě RUAH.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Autobusy ve Zlínském kraji budou od 30. března jezdit opět podle jízdních řádů platných o letních prázdninách

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s p

Těžba lithia na Cínovci bude v českých rukou. ČEZ získá 51 procent ve společnosti Geomet

Zkoumání projektu těžby českého lithia postupuje do druhé fáze. ČEZ a jeho dceřiná společnost Severočeské doly se po důkladném prověření ložiska a zák

Jindřichův Hradec nakupuje už sedm let energie na komoditní burze

Město Jindřichův Hradec nakupuje dodávky energií pro své budovy a městské organizace už sedm let na Českomoravské komoditní burze Kladno.

DNES SE STALO

VYNÁLEZY28. března 1797

Nathaniel Briggs z New Hampshire patentuje svůj vynález valchy na praní prádla.

KATASTROFY28. března 1845

postihla Prahu rozsáhlá jarní povodeň. Byla zatopena většina Starého Města, níže položené části Malé Strany a Smíchova a Podskalí.

POZVÁNKA OBRAZEM