KULTURA / Výstavy

Popis: Výstava NAŠE MATEŘINKY informuje kolemjdoucí o tom, jak ve čtyřech desítkách plzeňských mateřských škol vypadá péče o děti ve věku od tří do šesti let.
Výstava NAŠE MATEŘINKY informuje kolemjdoucí o tom, jak ve čtyřech desítkách plzeňských mateřských škol vypadá péče o děti ve věku od tří do šesti let.
Autor / zdroj: Hana Josefová
Datum konání: 8. 6. 2020 - 3. 7. 2020

Jak to chodí v plzeňských mateřských školách, ukazuje nová výstava

PLZEŇ

U chrámu sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni nedaleko radnice stojí deset venkovních panelů s fotografiemi i texty. Výstava NAŠE MATEŘINKY informuje kolemjdoucí o tom, jak ve čtyřech desítkách plzeňských mateřských škol vypadá péče o děti ve věku od tří do šesti let.

V Plzni byla zřízena opatrovna neboli ústav pro dítky školou ještě nepovinné v roce 1835, tedy už před 185 lety,“ připomněl jednu z kapitol historie plzeňského vzdělávání primátor města Plzně Martin Baxa. „Dnes naše město zřizuje 40 samostatných mateřských škol, v nichž se pod vedením 432 pedagogů a asistentů vzdělává téměř pět tisíc dětí. Podle trendů zdravé výživy pro ně vaří 110 kuchařek a o chod mateřských škol se stará 112 provozních zaměstnanců,“ dodal primátor několik čísel ze současných statistik.

Velmi důležité však je i to, že děti v mateřských školách získají především sociální zkušenosti a základní poznatky o životě kolem sebe. Hlavním nástrojem vzdělávání je hra a praktické činnosti,“ podotkl Martin Baxa a dodal, že nová venkovní výstava umístěná na náměstí Republiky ukazuje nejen to, jak v plzeňských mateřských školách vypadá současná péče o chlapce a dívky ve věku od tří do šesti let, ale seznamuje kolemjdoucí i s příběhy jednotlivých školek.

A tak mohou Plzeňané zavzpomínat na tu svoji školku, do níž kdysi chodili a zjistit, jak moc se za ta léta změnila,“ pozvala na výstavu NAŠE MATEŘINKY radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová. „Každá naše školka je jedinečná nejen svým vybavením, ale i zaměřením. Každou obklopuje krásná zahrada, která nabízí nejen pohybové vyžití, ale děti se díky pobytu na zahradě seznámí také s přírodou i tím, jak ji chránit,“ poznamenala Lucie Kantorová a připomněla, že předškolní vzdělávání je pro děti velmi důležité, a proto se ředitelky školek, pedagogové i ostatní pracovníci snaží, aby probíhalo v přátelské a klidné atmosféře.

Za to jim všem patří naše poděkování,“ připomněla Lucie Kantorová a dodala, že díky patří i vedení sedmi městských obvodů, jež jsou zřizovateli školek a starají se o budovy mateřinek a jejich vybavení. Jsou to MO Plzeň 1 – starostka Helena Řežábová, MO Plzeň 2 – starosta Lumír Aschenbrenner, MO Plzeň 3 – starosta David Procházka, MO Plzeň 4 – starosta Tomáš Soukup, MO Plzeň 5 – starosta Vít Mojžíš, MO Plzeň 6 Litice – starostka Blanka Kantová a MO Plzeň 10 Lhota – starostka Zdeňka Hončarová.

Výstava se koná pod záštitou radní Lucie Kantorové. Začala v pondělí 8. června a trvá do letošního 3. července.

Autor / zdroj: Hana Josefová

DALŠÍ ČLÁNKY

Náměstí ve Valašském Meziříčí odhalilo 300 let starou dlažbu

V uplynulých dnech provedli zaměstnanci Muzea regionu Valašsko zkušební sondu do podkladových vrstev valašskomeziříčského náměstí. Podařilo se jim obj

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Bezruči uzavřou letošní sezónu nad Ostravou!

I v době úpadku kultury a všeobecného chaosu na tomto poli se může stát, že se náhle objeví něco nového, co rozzáří jinak zdánlivě šedivou oblohu. Na

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM