KULTURA / Výstavy

Datum konání: 16. 10. 2019 - 17. 1. 2020

Umělci se inspirovali největší katastrofou v historii, kterou způsobil člověk

PRAHA

Černobyl, město na severu Ukrajiny, kde byla v sedmdesátých letech 20. století 15 km na severozápad vybudována Černobylská jaderná elektrárna, místo, kde v sobotu 26. dubna 1986 v 01:23:40 moskevského času došlo k dosud největší zaznamenané havárii jaderné elektrárny, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobené člověkem. 

Dušan Šoltys, narozen roku 1974 v Opavě, si pár dní po Černobylské katastrofě roku 1986 hrál bezstarostně na pískovišti, v době, kdy se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu, východní Evropou a Skandinávií do celé severní polokoule. Když se roku 1991 v Praze narodil Filip Švehla, tak po radioaktivním mraku v ovzduší už nebylo vidu ani slechu. Dušan v té době studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně. 

Dušan s Filipem se poprvé setkali v roce 2008, kdy rodiče panu učiteli Šoltysovi do ZUŠ na Praze 8 přivedli Filipa, aby jej naučil malovat a mohl se stát akademickým malířem jako on. V roce 2017 se Filip s Dušanem už oba jako absolventi AVU a magistři umění potřásli rukama. Zatímco dnes Filip pilně maluje a vystavuje často s mladými umělci, dokonce i v Českém centru v Berlíně, Dušan vystavuje s těmi starými jen občas třeba k narozeninám své profesorky Jitky Svobodové v Brně. Oba se však opět setkali na výstavě v tzv. Bílém domě, a to dokonce nad společným tématem.

Když v letošním roce odvysílala HBO seriál Černobyl, byl to pro oba takový zážitek, že se na něj pokusili zareagovat svou tvorbou. Jejich malířské programy se protnuly nejen, co do tématu, ale i v abstraktním pojetí obrazu. Filipa oslovila tragičnost a emocionální vypjatost amerického seriálu. Inspirovala jej k vyjádření nebezpečných úniků v komplexu budovy na jedné straně a jiskření v široké ukrajinské krajině na straně druhé. Jeho formáty jsou monumentální a používá různé druhy barev: akryl, oleje i emaily. To spolu s překrýváním vrstev a jejich drásáním navozuje pocit frustrace z tehdejší sovětské reality. Dušan se díky seriálu vrátil do doby, kdy dostal vyhubováno za to, že si ve dnech jaderného spadu hrál na pískovišti. Strach z neviditelné radiace, který se pere s indoktrinovanou vírou v pokrok prostřednictvím atomové energie je tematizován cyklem obrazů středního formátu. Výstavu, na které je kromě vzpomínky na nejhorší nukleární katastrofu v dějinách lidstva patrná i víra v malbu a radost z výtvarné práce, můžete navštívit v tzv. Bílém domě, U Meteoru 6 do 17. ledna 2020.


Výstava: Černobyl 

Šoltys *1974

 

Černobyl 1986

 

Švehla *1991

Malba

 

Katastrofa

 

Malba

Kdy: od 16. října 2019 do 17. ledna 2020
Kde: tzv. Bílý dům, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň

Otevřeno:
po a st: 8.00–18.00 hod.
út a čt: 8.00–15.30 hod.
pá: 8.00–15.00 hod.
so, ne a svátky: zavřeno

VSTUP ZDARMA

Autor / zdroj: -red-
Popis: Plakát k výstavě.
Plakát k výstavě.
Autor / zdroj: archiv pořadatelů

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM