KULTURA / Pod širým nebem

Popis: Masopust ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Masopust ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Autor / zdroj: Jan Kolář / vmp.cz
Datum konání: sobota 15. 2. 2020

Pořad valašského muzea přiblíží návštěvníkům poslední dny masopustu

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM

Masopustní zvyky, nabídka zabijačkových výrobků, 23. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásu či 13. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku. Na to všechno se můžete těšit, pokud zavítáte na Masopust, který se uskuteční v sobotu 15. února ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Masopust je část roku mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou, kterou začíná postní doba před Velikonocemi.

Pořad valašského muzea přiblíží návštěvníkům poslední dny masopustu.

Ty nejveselejší a nejrozjařenější, kterým se na Valašsku říkalo fašank, ostatky nebo končiny.

Od neděle odpoledne do úterní půlnoci si každý dopřával zpěvu, tance a pokud možno i dobrého jídla a pití. Součástí závěru masopustu byly a dodnes jsou obřadní obchůzky s rejem maškar. Masky tančily u každého domu s hospodyní i hospodářem, aby úroda byla bohatá a hospodářství se dařilo. Vykoledovali si tak koblihy, slaninu i peníze. Obyčejů a zvyků v tyto poslední dny bylo mnoho, a tak se v každé vesnici slavil fašank trochu jinak.  

Jak se na Valašku masopustní obchůzky slavily dříve, uvidíte v podání místního folklorního souboru „Soláň“. Jak se slaví dnes, představí Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty, kteří každoročně na fašanky obchází domy ve své obci. 

Nezbytnou součástí masopustního jídelníčku byly smažené koblihy, které najdete v nabídce stánkařů i „boží milosti“, které můžete ochutnat v Billově domě, kde je hospodyně každoročně smaží na kamnech.

Protože se všude veselé a rozverné masopustní období uzavíralo večerní zábavou, na kterou zvala muzika hrající na návsi, v Dřevěném městečku bude po celý den hrát dechová hudba „Horňané“ z Horní Bečvy.

Touto večerní zábavou masopust končil. Před půlnocí byla v parodii pohřbu za „velkého“ pláče ze sálu vynesena basa nebo figurína a „slavnostně“ pohřbena. To vše na znamení toho, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Ukázky „Pochovávání basy“ se na konci pořadu ujme skupina z Francovy Lhoty.

Ke kulturnímu programu přidáme i ochutnávky výtečných zabijačkových produktů, které připravili mistři řeznického řemesla.

Valašské muzeum v přírodě dlouhodobě spolupracuje s řeznickými firmami, které právě na Masopust do muzea přijíždějí s prezentací vlastních výrobků a účastní se i dvou profesionálních soutěží.

23. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou klobásku“
13. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou tlačenku“
Návštěvníci mohou nabídku řeznických firem ocenit v laické anketě: „O nejlepší řeznický stánek“. 


VSTUPNÉ
- základní: 100 Kč 
- snížené: 80 Kč 
- dětské: 50 Kč
- rodinné: 200 Kč

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

KULTURA9. dubna 1667

v pařížském Palais Royal se koná první veřejná výstava umění.

ZDRAVÍ9. dubna 1951

chirurg Jan Bedrna na čerstvě otevřené Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové provedl první úspěšnou operaci chlopně. V tomto okamžiku se zrodila česká kardiochirurgie.

POZVÁNKA OBRAZEM