Archív článků

18. 6. 2008 10:15:09

Zámek v Libici nad Doubravou koupila brněnská firma Archatt

LIBICE NAD DOUBRAVOU - Zámek v Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku koupila brněnská společnost Archatt. Kvůli záchraně zchátralé památky z 18. století uvažovali o jejím převzetí i zastupitelé městyse, nakonec ale dali přednost podnikatelskému projektu.

Zámek, který v posledních letech vystřídal tři majitele, je prázdný. Střechami zatéká, stav budovy se rok od roku zhoršuje. "My bychom rekonstrukci ze svého rozpočtu nezaplatili. Obec bude s novým vlastníkem spolupracovat," řekl starosta Václav Venhauer. Městys mohl zámek koupit za 2,3 milionu korun. Další velké výdaje by ho ale čekaly. Již nyní nařídili pracovníci památkové péče provést udržovací práce asi za 580.000 korun - týkají se zajištění střechy, prořezávek stromů a vyčištění zámeckého parku.

"Známe zámek už dlouho. Vždycky se nám líbil, tak jsme se zajímali o jeho osud," řekl jednatel společnosti Archatt Petr Řehořka. Podle něj je nyní nejdůležitější zámek zachránit, aby dál nechátral; využití se bude hledat postupně. Dodal, že firma se už postarala o záchranu několika podobných budov, nejznámější mezi nimi je pivovar v Dalešicích na Třebíčsku.

Městys s 800 obyvateli ročně hospodaří zhruba s osmi miliony korun. Kvůli přípravě parcel pro rodinné domy si musel peníze půjčit, úvěr bude splácet osm let. Libice navíc shání dotace na stavbu čistírny odpadních vod za 23,5 milionu korun a potřebuje mít připraveny peníze na spolufinancování.

Zámek i s přilehlým parkem zabírá asi dva hektary pozemků. Vybudován byl v 18. století v barokním stylu. Ve druhé polovině minulého století sídlil v zámku národní výbor. Po roce 1989 byla památka vrácena v restituci. Nový majitel nabídl budovu obci, ale ta ji odmítla a raději si postavila nový obecní úřad. Zámek koupila firma a zadlužila ho. Pak ho prodala soukromníkovi z Ostravy. Ten nemovitost zbavil dluhů, ale již nezvládl.

Autor / zdroj: ČTK

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

Post

3 500 ošetřených pacientů za dva roky – taková je bilance šumperské chirurgické ambulance

Na začátku roku 2017 otevřela Jesenická nemocnice v Šumperku chirurgickou ambulanci ve snaze přiblížit se místním i jejich potřebám. Po více než dvou

Post

Jičínská nemocniční lékárna bude držet o svátcích lékárenskou pohotovostní službu

Nemocniční lékárna U Brány se domluvila se soukromou lékárnou Trio na pohotovostní lékárenské službě ve státní svátky, kdy jsou dle zákona zavřeny i v

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA