Archiv článků - VĚDA A TECHNIKA

Post
Auto-moto 7.3.2016

Státy EU si budou vzájemně uznávat technickou u aut

Státy Evropské unie si již brzo budou vzájemné uznávat osvědčení o technické způsobilosti. V platnost totiž brzo vstoupí nařízení Evropské komise o vzájemném uznávání si technických kontrol.


Post
Auto-moto 1.3.2016

Rady pro řidiče - aby vás sníh za volantem nepřekvapil

Sníh postupně zasypává Českou republiku, již během pondělního odpoledne a hlavně noci byl na silnicích převážně Středočeského kraje kalamitní stav, některé silnice musely být uzavřeny úplně, na mnohých komplikují situaci popadané stromy a větve.


Post
Příroda 29.2.2016

Ptákem roku 2016 je červenka

Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2016 červenku obecnou. Upozorňuje tak na skutečnost, že i běžným a široce rozšířeným druhům může hrozit nebezpečí — například prosklené zastávky hromadné dopravy.


Post
Věda a výzkum 24.2.2016

Vědci z 1. LF UK zjistili, že při biologické léčbě nádorů ledvin lze podávání léků bez následků dočasně přerušit

Vědecký tým České kooperativní skupiny pro metastatický renální karcinom, jehož součástí je i řada klinických výzkumníků z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, zjistil, že pacienti podstupující biologickou léčbu zhoubného nádoru ledvin ji mohou dočasně bez následků vysadit.


Post
Příroda 24.2.2016

První květy už rozzářily parky a nábřeží

V posledních letech zahradníci vysadili v městských parcích, ale i na dalších veřejných prostranstvích desetitisíce kusů jarních cibulovin. Nyní už kvetou talovíny.


Post
Věda a výzkum 23.2.2016

Jihočeští vědci objevili pět nových virů

Pět nových virů popsali během loňského roku virologové z Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.


Post
Spotřební elektronika 17.2.2016

Protelefonujte se k nádoru za 20 minut denně

Nikdo z nás se v dnešní době prakticky neobejde bez mobilu a obliba bezdrátových zařízení neustále stoupá. Tato nepostradatelná zařízení však mohou, díky svým moderním technologiím, způsobit svým uživatelům zdravotní komplikace.


Post
Počítače a internet 16.2.2016

Tři sekundy rozhodnou o tom, zda si e-mail přečteme

Tři sekundy, tak dlouho se v průměru rozhodujeme, zda je pro nás e-mail relevantní či nikoliv.


Post
Vesmír 13.2.2016

Meziříčská hvězdárna myslí také na děti

Meziříčská hvězdárna připravila pro děti z mateřských škol nový zajímavý program s názvem Hrátky se sluníčkem a jeho kamarády.


Post
Auto-moto 9.2.2016

Třetina testovaných alkoholtesterů je nespolehlivá

Napít se alkoholu a pak usednout za volant automobilu, se vám může vymstít. Uvažujete o pořízení alkoholtesteru? Jistotu, že „nenadýcháte“, s některými nezískáte.


Post
Příroda 8.2.2016

Obdivuhodné putování rysa Ľuba mezi Kysucemi a Javorníky

Pro rysího kocoura Ľuba má pojem domov poměrně široký význam. Není jím jedna horská dolina, ba ani celé pohoří. Od loňského října byl fotopastmi zachycen ve třech geomorfologických celcích na pomezí Česka, Slovenska a Polska.


Post
Příroda 8.2.2016

V Podyjí po letech opět zimuje kachna kopřivka obecná

Po sedmi letech v Národním parku Podyjí opět zimuje kopřivka obecná. Tato menší kachna se obvykle v chladném období uchyluje do jižnějších částí Evropy. Přibylo zde také orlů mořských a cizokrajné kachničky mandarinské.


Post
Spotřební elektronika 7.2.2016

Neházejte starý mobil do koše!

Základní škola Turnov ve Skálově ulici se opět po roce zapojuje do celorepublikové soutěže Věnuj mobil.


Post
Příroda 5.2.2016

Po deseti letech se do Jeseníků vrátil vlk

Žijí v Jeseníkách vlci a rysi? Na tuto otázku hledají odpověď odborníci z Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Správou CHKO Jeseníky, Lesy ČR a Českým svazem ochránců přírody. Po měsících práce přišel první úspěch.


Post
Vesmír 28.1.2016

Před 30 roky zemřelo sedm astronautů v raketoplánu Challenger

Pouhých 73 sekund trval v úterý 28. ledna 1986 desátý start amerického raketoplánu Challenger se sedmičlennou posádkou na palubě.


Post
Vesmír 26.1.2016

Týden otevřených dveří ve vsetínské hvězdárně

Vsetínská hvězdárna nabízí v době jarních prázdnin pestrý program. Těšit se můžete na naučné dokumenty o vesmíru, přednášky o Sluneční soustavě, místních meteorologických rekordech nebo zvířecích astronautech.


Post
Příroda 25.1.2016

K daňkům se nastěhovali mufloni, Hradec má další magnet

Městské lesy v Hradci králové mají další atrakci pro návštěvníky - dvě muflonky a jednoho muflona. Spolu s daňky obývají oboru v těsné blízkosti výběhu populárních divočáků Pepiny a Boba.


Post
Příroda 15.1.2016

Přírodní poklady Libereckého kraje na jednom místě

Publikace "Maloplošná chráněná území Libereckého kraje" přináší stručný popis a mnoho fotografií všech přírodních rezervací i památek regionu. Nechybí ani obrázky vzácných živočichů i rostlin, které se v těchto chráněných územích vyskytují.


Post
Příroda 15.1.2016

V Nasavrkách otevřeli populárně naučnou včelí stezku

Střední odborné učiliště včelařské ve východočeských Nasavrkách otevřelo naučnou včelí stezku s příznačným názvem Včelí inspiromat.


Post
Počítače a internet 14.1.2016

IT bude i v roce 2016 jedním z nejžádanějších oborů na trhu práce

Profese v oboru IT patřila v roce 2015 k nejžádanějším a letos tomu nebude jinak.


<< < 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 > >>

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA