KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Barokní zámek Jemniště sloužil jako lední sídlo.
Zámek Jemniště
Barokní zámek Jemniště sloužil jako lední sídlo. 
Autor / zdroj foto: Zámek Jemniště

Zámek Jemniště / Postupice

Barokní zámek Jemniště kousek od Benešova láká nejen na prohlídku sálů, ale i na krásný zámecký park se zvěřincem, ve kterém nechybí například lamy, pávi, klokani nebo papoušci.

Barokní zámek Jemniště vznikl v letech 1720-1725 jako letní sídlo hraběte Františka Adama z Trauttmansdorffu. Od poloviny 19. století je ve vlastnictví rodu Sternbergů. Ti během okupace odmítli přistouput na německé občanství, a proto byli ze zámku vystěhováni. Část majetku se podařilo zachránit a přestěhovat na Český Šternberk, část na zámeček u Postupic a na postupickou faru. To, co z inventáře zbylo, dostalo zabrat během osvobození sovětskou armádou. V roce 1951 byl zámek znárodněn a do rukou Sternergů se vrátil až v roce 1995. Současní majitelé - Jiří Sternberg s rodinou - obývají levé křídlo zámku.

Zámek je sice v soukromém vlastnictví, ale nabízí prohlídku devíti sálů a pokojů a kaple sv. Josefa. Pokoje jsou dobově zařízeny a zdobí je sbírky rodu Sternbergů. Milovníci romantiky se mohou na zámku ubytovat v některém z apartmánů, pořádají se tu i oslavy, firemní akce a svatby.

Za prohlídku stojí zámecký park založený kolem roku 1725 jako francouzská zahrada. Později byl přestavěn v romantický anglický park s rozáriem. Součástí parku je i zvěřinec, ve kterém kromě koz, oslů, lam a vodních ptáků najdete i mývaly, papoušky, pávy či klokany. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby i cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.