KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Letecký pohled na Klášter Sázava.
Klášter Sázava
Letecký pohled na Klášter Sázava. 
Autor / zdroj foto: Klášter Sázava

Klášter Sázava / Sázava

Sázavský klášter je úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa, a tak patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy okusit atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.

Svatoprokopská Sázava
Podívejte se na místo, kde svatý Prokop oral s čertem. Zažijte pouť za svatým Prokopem od středověku až po současnost. Uslyšíte mnoho příběhů a uvidíte pestrou mozaiku architektury a uměleckých předmětů z různých slohových období a historických etap. Budete také následovat poutníky, kteří sem za svatým Prokopem, patronem české země, po staletí přicházejí s důvěrou v jeho pomoc.

Severní klášterní zahrada
Severní zahrada kláštera, ve středověku sídliště laických služebníků, je dnes místem odpočinku, relaxace a rozjímání. Měkký travnatý koberec zdobí několik vzrostlých stromů. Ve středu zahrady je vzácná památka z 11. století - odkryté základy kostela sv. Kříže - svým tvarem připomínající čtyřlístek.


Z historie kláštera
Tento třetí nejstarší mužský klášter v Čechách se nachází v místě, kde se na začátku 11. století v jeskyni nad řekou Sázavou usadil poustevník jménem Prokop. Časem kolem sebe shromáždil komunitu poustevníků, která se kolem roku 1032 díky přemyslovským knížatům Oldřichovi a jeho synovi  Břetislavovi proměnila v benediktinský klášter. Zvláštností kláštera byla po celé 11. století slovanská liturgie. Klášter tak navázal na někdejší dědictví věrozvěstů Velké Moravy sv. Cyrila a sv. Metoděje.

V roce 1951 byl areál znárodněn. Správu areálu převzala Národní kulturní komise.  Byl zpracován koncept obnov spočívající zejména v odstranění nevhodných novodobých úprav z dob světských majitelů a byly odkrývány a restaurovány objevené gotické malby v kapitulní síni.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu kláštera.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.