KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Popis: Hrad Strakonice.
Hrad Strakonice.
Autor / zdroj: mesto-strakonice.cz

Hrad Strakonice v sobě kombinuje několik architektonických stylů

STRAKONICE

Hrad Strakonice v sobě kombinuje několik architektonických stylů. Jeho součástí je také palác s kvadraturou, kostel svatého Prokopa a tři nádvoří. V minulosti ho dobyla stavovská vojska v roce 1620 a poté ještě Švédové za třicetileté války. Od roku 1963 je hrad chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hrad Strakonice představuje gotický hrad a barokní zámek stojící ve Strakonicích na soutoku Otavy a Volyňky. Kombinuje v sobě hned několik architektonických slohů. Jeho součástí je také palác s kvadraturou, kostel svatého Prokopa a tři nádvoří. Do hradu se návštěvníci dostanou hlavním vstupem barokní zámeckou budovou na první nádvoří, kde je i kostel.  Druhé nádvoří obklopuje starý i renesanční palác, západní hradba s věží Rumpál a bývalé purkrabství. Na třetím nádvoří u řeky jsou hospodářské budovy a západní brána.

V minulosti hrad dobyli stavovská vojska v roce 1620 a poté ještě Švédové za třicetileté války. Od roku 1963 je hrad chráněn jako kulturní památka České republiky. 

Palác s kvadraturou
Původně románský palác má v přízemí kapitulní síň s románským kruhovým oknem nad vchodem. Síň je sklenuta čtyřmi poli křížové klenby a vyzdobena freskami. Románským kamenným portálem se vstupuje do přiléhajícího ambitu s křížovými klenbami s cihelnými žebry, na stěnách se zachovaly velmi cenné fresky z let 1310 až 1340. Kamenným portálem na východní straně se vstupuje do kostela. 

Kostel svatého Prokopa
Hlavní loď s kruchtou a úzkou jižní lodí pochází patrně z let 1220 až 1235. Koncem 13. století byl připojen nový presbytář a velká hranolová věž. Také na kruchtu vede v prvním patře kamenný románský portál, celá západní stěna kruchty je vyzdobena freskami. Zařízení kostela je barokní, na severní stěně je dřevěná socha tzv. Madony ze Strakonic z let 1320 až 1330 a oltář svaté Anny s pozdně gotickými řezbami. 

Druhé nádvoří
Jižní stranu druhého nádvoří tvoří obytný palác komturů z 15. až 16. století, západní hradba s věží Rumpál a v severozápadním rohu románská budova bývalého purkrabství s hrázděným štítem.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu hradstrakonice.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Svůj chodník chtěl postavit z obecního

Na kuriózní případ krádeže vyjížděli ve středu ve večerních hodinách strážníci do Ostravy – Vítkovic.

Miliontý návštěvník na Flošně je očekáván v nejbližších dnech

Koupaliště Flošna je v provozu jedenáctou letní sezónu. Do miliontého návštěvníka chybí už jen přibližně 11 tisíc lidí.

Oslavy Světového dne slonů v Zoo Praha i zmrzliny pro zvířata v horkých dnech

V sobotu 8. srpna proběhne v Zoo Praha oslava Světového dne slonů. Celodenní program představí celé pražské sloní stádo včetně dvou malých sloních sam

DNES SE STALO

HISTORIE13. srpna 1775

vydala Marie Terezie nový robotní patent, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu.

LETECTVÍ13. srpna 1891

v rámci Zemské jubilejní výstavy se odehrál první dálkový let balónem v Čechách. Balón Victor Hugo vzlétl v pražské Stromovce a přistál u Pardubic za 2 hodiny.

DOPRAVA13. srpna 1898

byl na železniční trati Telč - Kostelec u Jihlavy zahájen pravidelný provoz pro veřejnost.

POZVÁNKA OBRAZEM