KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Hvězdárna Jičín.
Hvězdárna Jičín myslí i na děti. Pořádá taky tábory či kroužky
Hvězdárna Jičín. 
Autor / zdroj foto: hvezdarnajicin.cz

Hvězdárna Jičín / Jičín

Hvězdárna v Jičíně se stará o popularizaci astronomie. Pořádá pro zájemce pozorování denní i noční oblohy. Nabízí také výukové programy pro školy či tábory a kroužky.

Pozorování oblohy v noci i ve dne, přednášky a výstavy, výukové programy pro školy, programy pro mimoškolní skupiny, ale také tábory či kroužky. To všechno nabízí hvězdárna v Jičíně, která se tak stará různými možnými způsoby o popularizaci astronomie a snaží se umožnit každému zájemci, aby se dozvěděl o vesmíru to, co ho zajímá. 

Vybavení hvězdárny
Hlavní z instalovaných teleskopů je zrcadlový dalekohled konstrukce Newton o průměru primárního zrcadla 50 cm a ohniskové vzdálenosti 2 m. Tento na zakázku vyrobený dalekohled je vhodný zejména na pozorování objektů vzdáleného vesmíru, jako jsou planetární a difůzní mlhoviny, otevřené a kulové hvězdokupy nebo galaxie. Zrcadla teleskopu (výrobce Orion Optics, Anglie) jsou osazena v karbonovém sendvičovém tubusu o síle stěny 13 mm, který je velmi tuhý a lehký, a zároveň zajišťuje téměř nulovou teplotní roztažnost. Dalekohled má dva okulárové výtahy a otočné sekundární zrcadlo s aretací ve dvou pozicích. Jedna z pozic je určena pro vizuální pozorování. Po otočení sekundárního zrcátka na druhou stranu je obraz přesměrován do CCD kamery. Ta je společně s komakorektorem/reduktorem (který zkracuje ohnisko na 1.46 m a zvyšuje světelnost na f/2.9) umístěna na derotátoru a elektronickém ostření Gemini Focusing Rotator (Optec Inc., USA), který kromě možnosti elektronického zaostřování kompenzuje i stáčení obrazového pole a umožňuje fotografování na Alt-Azimutální montáži.

Souběžně s tímto dalekohledem je na montáži umístěn i čočkový apochromatický refraktor – špičkový olejový triplet výrobce CFF (Pal Gyulai, Maďarsko) o průměru 185 mm a ohniskové vzdálenosti 1260 mm (světelnost f/6,8). Tento dalekohled je určen zejména pro pozorování detailů na Měsíci, planetách sluneční soustavy, vícenásobných hvězd a pomocí Hreschelova hranolu a filtrů i sluneční fotosféry. Jeho součástí je optický člen - rovnač pole, jež umožňuje fotografování.

Oba dalekohledy jsou umístěny na polovidlicové Alt-Azimutální montáži vyrobené na zakázku. Nízká Alt-Az polovidlice byla zvolena z důvodu snadného přístupu k okulárovému výtahu a zvětšení místa pro návštěvníky v kopuli. Sestava je nyní podstatně kompaktnější než předchozí půlmetrový newton na německé paralatické montáži. V kopuli již nepřekáží žádné protizávaží a přístup k okuláru, i když dalekohled míří nejvýše - do zenitu, je nyní pomocí čtyř stupínků na přenosných schůdcích.

Třetím dalekohledem je sluneční chromosferický dalekohled Lunt LS60, který umožňuje pozorování dynamických jevů ve sluneční chromosféře ve spektrální čáře H alfa 656,3 nm, ve které září vodík. Lze tak pozorovat sluneční erupce, protuberance, spikule a flokulová pole.

Hlavním dalekohledem je zrcadlový dalekohled (Newton) o průměru primárního zrcadla 50 cm a ohniskové vzdálenosti 250 cm.

Tento dalekohled je vhodný zejména na pozorování slabých objektů vzdáleného vesmíru jako jsou galaxie, otevřené a kulové hvězdokupy, planetární a difůzní mlhoviny. Dalekohled je osazen na německé paralaktické montáži roboticky ovládaný. 

Dalekohled je dále vybaven kvalitním Zeiss refraktorem průměr 80 f 1460 mm, tento dalekohled je určen zejména pro pozorování detailů na měsíci, planet sluneční soustavy a pomocí filtrů i sluneční fotosféry. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hvězdárny.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.