KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Popis: Městská hvězdárna ve Slaném.
Městská hvězdárna ve Slaném.
Autor / zdroj: hvezdarna-slany.cz

Hvězdárna nabízí pozorování oblohy nebo stálou výstavu minerálů a drahých kamenů

SLANÝ

Městská hvězdárna ve Slaném nabízí pozorování oblohy velkým dalekohledem, stálou výstavu minerálů a drahých kamenů nebo tematickou expozici věnovanou přehledu astronomie. Nemusíte se bát navštívit ji i s malými dětmi. Její expozice je přizpůsobena širokému věkovému a odbornému rozpětí návštěvníků.

Městská hvězdárna se nachází v blízkosti lesoparku Háje. Budova hvězdárny je dominantou severní části města s výhledem na Slánskou horu, kostel Nejsvětější trojice a historické jádro Královského města Slaný. 1. září 1996 byla Městská hvězdárna slavnostně zpřístupněna pro veřejnost. Obnovení činnosti hvězdárny předcházela rozsáhlá rekonstrukce budovy a přístrojového vybavení. Městská hvězdárna ve Slaném je specializované kulturní zařízení orientované na popularizaci a vzdělávání v oboru astronomie a příbuzných přírodních a technických věd. Hvězdárna tuto činnost zajišťuje zejména pořádáním odborných a populárních přednášek, seminářů, exkurzí, filmových večerů a veřejných astronomických pozorování.

Městská hvězdárna se stala v roce 2006 kolektivním členem Sdružení hvězdáren a planetárií, které je reprezentativním orgánem institucí tohoto typu. V sekci pozorovatelů proměnných hvězd, která je složkou České astronomické společnosti se statutem odborné sekce, se aktivně podílí na vypsaných pozorovacích projektech. Členové sekce pozorovatelů proměnných hvězd jsou i členy Pražské pobočky České astronomické společnosti. 

Návštěva hvězdárny
Hlavním cílem Městské hvězdárny je popularizace astronomie. Návštěvu v otevíracích hodinách není třeba předem objednávat. Typická prohlídka hvězdárny trvá přibližně 30 minut a je možné ji absolvovat pouze v doprovodu zdejších odborných průvodců. Prohlídky hvězdárny začínají v intervalech po 30 minutách. Poslední prohlídka začíná 30 minut před ukončením otevírací doby. Maximální počet osob v jedné skupině je 20.

Návštěva hvězdárny nabízí:
- tematickou expozici věnovanou přehledu astronomie, historii a astronomickým přístrojům v prostorách přízemí budovy
- stálou výstavu minerálů a drahých kamenů
- pozorování oblohy velkým dalekohledem – probíhají kontinuálně po celou otevírací dobu. Zaměřují se na Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. Pozorování je možné pouze za jasného počasí a je doprovázeno odborným výkladem. Při nepříznivých podmínkách je možná návštěva kopule s demonstrací práce s přístroji.

Dle měsíčního programu můžete navštívit:
- projekce pořadů pro děti i dospělé
- přednášky pro veřejnost

Expozice hvězdárny je přizpůsobena širokému věkovému a odbornému rozpětí návštěvníků, nebojte se hvězdárnu navštívit i s malými dětmi. Stálá expozice a promítací sál mají bezbariérový přístup. 

Přístrojové vybavení hvězdárny
Městská hvězdárna využívá jedné kopule jako pozorovací stanoviště pro hlavní dalekohled. Otočný mechanizmus kopule umožňuje dalekohledu pozorování v libovolném směru. Pro výhled ven z kopule je určená tzv. odsuvná štěrbina, která v případě nepříznivého počasí chrání všechna optická zařízení.

Astronomická kopule
Původní konstrukce kopule o průměru šest metrů pochází z roku 1963. V kopuli byl od počátku umístěn dalekohled, který byl vyroben v roce 1910 firmou Carl Zeiss v Jeně. Dalekohled zakoupila hvězdárna z pozůstalosti bývalého člena České astronomické společnosti dr. Josefa Lachouta. V současnosti je v kopuli umístěn zrcadlový dalekohled typu Cassegrain o průměru objektivu 0,5 metru a ohniskovou vzdáleností 7,8 metru. Zvětšení používaná na dalekohledu se pohybují od 195x do 310x.

Společně se zrcadlovým dalekohledem je na mohutné montáži také instalován velký refraktor (tzv. pointační dalekohled) s průměrem objektivu 150 mm a ohniskovou vzdáleností 2,4 metru. Oba dalekohledy se používají pro noční pozorování, refraktor je také využíván k pozorování slunečního povrchu. Dalekohled je též doplněn hledáčkem (průměr 60 mm, ohnisková vzdálenost 340 mm, zvětšení 10x). 

Celková váha dalekohledu i s protizávažím je přibližně 2,5 tuny. Pilíř přístroje je 9 metrů vysoký, z toho je 3 metry zapuštěn v zemi. 

Pozorovací terasa
Na pozorovací terase hvězdárny je umístěna dvojice dalekohledů, které převážně slouží pro odborná pozorování a veřejnosti jsou přístupné pouze výjimečně. 

První z dalekohledů je zrcadlový dalekohled typu Newton vyrobený firmou Sky - Watcher s průměrem 0,2 metru a ohniskovou vzdáleností 1 metr na automatické paralaktické montáži EQ - 6 PRO SkyScan. Dalekohled ve spojení s CCD kamerou ST-9E umožňuje snímkovat zorné pole o velikosti 35' x 35'. 

Druhý přístroj nese na společné montáži dva dalekohledy o průměru 0,3 metru. K vizuálnímu pozorování se využívá dalekohledu s optickým systémem Cassegrain a ohniskovou vzdáleností 4,5 metru. K fotografickým pozorováním slouží druhý dalekohled s ohniskovou vzdáleností 1,2 metru. Jedná se o speciální fotografický dalekohled, který využívá pro zobrazení hyperbolického primárního zrcadla a dvoučočkového korektoru. Dalekohled je opatřen CCD kamerou. Třetím přístrojem na montáži je pointační dalekohled (refraktor) o průměru objektivu 120 mm a ohniskové vzdálenosti 1 metr. Dalekohled je doplněn hledáčkem. 

K detekci obrazu u obou dalekohledů slouží CCD kamery. Jsou to citlivé detektory světla, které pracují na velmi podobném principu jako běžné digitální fotoaparáty. Obrovskou výhodou CCD kamer je jejich vysoká citlivost na světlo - zachytí podle typu kamery 40 až 95 dopadajících fotonů ze sta. To umožňuje zkrácení expoziční doby z desítek minut na desítky sekund a také zachycení velmi slabých a vzdálených objektů vesmíru. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.hvezdarna-slany.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM