Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou / Jablonec nad Nisou
V Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou uvidíte fenomén Jablonecka, který proměnil zdejší kraj v místo s celosvětově uznávanou tradicí sklářského a bižuterního průmyslu. Pro organizované skupiny muzeum připravilo kombinované vzdělávací a rukodělné programy vycházející z jedinečných expozic skla a bižuterie.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pro návštěvníky připravuje muzejní programy a doprovodné akce vycházející z odborného zaměření muzea na bižuterii a sklo. Sbírkové předměty a nové poznatky prezentuje muzeum ve svých výstavách.
Ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století zpřístupňuje veřejnosti významné sbírkové předměty z depozitu muzea. Sklářská osada Kristiánov připomíná ve své expozici historii sklářství obce Kristiánova v Jizerských horách.
Expozice – Hlavní budova
Nekonečný příběh bižuterie
Expozice Nekonečný příběh bižuterie prezentuje vývoj jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost. Prostřednictvím tematických filmů, technologií, dekoračních technik, skleněné a kovové bižuterie, šperku, prací uměleckoprůmyslových škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Turnově uvidíte fenomén Jablonecka, který proměnil zdejší kraj v místo s celosvětově uznávanou tradicí sklářského a bižuterního průmyslu.
I když expozice nabízí návštěvníkům 380 metrů čtverečních plochy, nemůže představit úplné bohatství sbírek. V prvním sále se seznámíte s pojmy bižuterie a export, jenž umožnil rozvoj průmyslu po celých Jizerských horách. Dotyková obrazovka nabízí možnost zhlédnout krátké filmy o Jablonecku, Jablonci nad Nisou, muzeu či výrobě např. sekaných perliček – rokajlu, mačkaných perlí, knoflíků apod. U bižuterních skleněných kamenů se dostanete do světa astrologie. Černá bižuterie svou historii vývoje technologie od gagátu po černou bižuterii z burelového či uhlíkového skla ukrývá v zásuvkách. Zvídavý návštěvník je může, ale nemusí otevřít. Zvláštní pozornost je věnována medailím a mincím, jež jsou umístěny v pomyslném trezoru.
Čarovná zahrada – České sklo sedmi století
Tři sály v pátém podlaží hlavní budovy muzea, celkem 380 metrů čtverečních plochy, jsou rozčleněny do čtyř výstavních celků, které na sebe chronologicky navazují. Takto vytyčené prostory umožňují prezentovat nejen sklo samo o sobě, s příběhy, které se k němu konkrétně váží, ale i lyrický příběh.
Proto tedy Čarovná zahrada – vždyť co jiného je skleněný předmět, než květina, která vyraší, metamorfuje se do poupěte a pak rozkvete do krásy (každá do své specifické), rozdává radost, tiší bolest… Francouzské zahradě přitom odpovídá i základní rozvržení prostoru – hlavní trasa s dominantami (zvon, fontána, tavená plastika) a vedlejší cestičky a zákoutí.
Lyrický prvek expozice je umocněn ukázkami z děl básníků, které jsou nedílnou a rovnocennou součástí hlavních textových panelů v expozici, a scénografickými prvky, kdy je pro návštěvníka cesta po časové ose dějin skla zároveň poutí ze tmy za světlem. Z uměleckohistorického hlediska je expozice vystavěna na příběhu cesty od anonymní číše po svébytný autorský solitér a hledá odpověď na otázku, kdy, jak a proč tento proces vůbec proběhl a kam v současnosti směřuje.
Expozice Kristiánov
Sklářská osada Kristiánov
Sklářská osada Kristiánov, založená roku 1774, je klíčem k srdci Jizerských hor. Otvírá nejen brány k poznání krásy krajiny, ale i její historie. Srdcem Kristiánova byla do roku 1887 huť. Do jejich útrob svážely formanské vozy z údolí potřebné sklářské suroviny a lesní dělníci ji zásobovali dřevem, aby vydala světu skleněné tovary a polotovary – krev okysličenou úmornou prací sklářů, která udržovala při životě malou osadu, ztracenou hluboko v lesích.
Programy pro školy
Pro organizované skupiny v muzeu připravili kombinované vzdělávací a rukodělné programy vycházející z jedinečných expozic skla a bižuterie. Programy navazují na Rámcový vzdělávací program a jsou tematicky a náročností přizpůsobeny různým věkovým kategoriím.
Kombinované programy jsou určeny pro skupiny 10 až 60 dětí. Skupiny nad 30 dětí se v muzeu rozdělí na 2 části. Jedna bude vyplňovat pracovní listy v expozicích bižuterie a skla, druhá bude tvořit v muzejním ateliéru. Po určeném čase se skupiny vymění.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.msb-jablonec.cz.