KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum Zubří.
Největší chloubou muzea je národopisná sbírka představující zuberskou výšivku v plné parádě
Muzeum Zubří.  
Autor / zdroj foto: zubran.cz

Muzeum Zubří / Zubří

Muzeum Zubří se může pochlubit nejen neuvěřitelnou jemností a krásou výšivek místních žen, ale také zrestaurovanými archeologickými nálezy z hradu Rožnov z 15. a 16. století nebo polodrahokamy z relativně bohaté mineralogické sbírky.

Muzeum Zubří každoročně připraví několik jednorázových výstav, v rámci kterých jsou prezentovány sbírky muzea, připomínají se místní historické události nebo práce umělců a řemeslníků ze zdejšího regionu. Vedle toho mají návštěvníci Zubří celoročně možnost navštívit stálou expozici Muzea Zubří prezentující to nejlepší z národopisné, historické, archeologické či mineralogické sbírky.

Muzeum Zubří je mimo katastr města zapsáno v povědomí jen několika málo příznivců historie regionu či obdivovatelů zuberské výšivky. Ve skutečnosti se však za tímto pojmem skrývá kulturní bohatství nedocenitelné hodnoty. Ozdobou sbírkových fondů je národopisná sbírka, která obsahuje výšivky zuberských žen a součásti ženského i mužského kroje od konce 19. století po současnost. Muzeum Zubří se však může pochlubit nejen neuvěřitelnou jemností a krásou výšivek místních žen, ale také zrestaurovanými archeologickými nálezy z hradu Rožnov z 15. a 16. století nebo polodrahokamy z relativně bohaté mineralogické sbírky.

Součástí Muzea Zubří, které spravuje město Zubří, jsou dva stěžejní objekty: Výstavní galerie Petrohrad a sídlo Muzea Zubří na Hlavní ulici 824. Zatímco první patro historické budovy zvané lidově "Petrohrad" slouží k pořádání jednorázových výstav, v budově Muzea je nainstalována stálá expozice (sloužící současně jako veřejně přístupný depozitář muzea), Vzdělávací centrum Jana Koláčka, ale také kancelář s badatelnou. Největší chloubou Muzea je bezesporu národopisná sbírka, která představuje zuberskou výšivku v plné parádě.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.