KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum Chotěboř.
Městské muzeum Chotěboř
Městské muzeum Chotěboř. 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum Chotěboř

Městské muzeum Chotěboř / Chotěboř

Městské muzeum Chotěboř nabízí prohlídku barokního sálu, což je původně jídelna majitelů zámku, a zámecké kaple Nejsvětější trojice ze začátku 18. století. Ta zaujme bohatou štukovou výzdobou stropu a stěn.

Sbírka Dobrzenských převážně dokumentuje období od 18. století do 1. poloviny 20. století a tvoří ji sbírkové předměty sporného původu: zejména nábytek, obrazy, cínové nádobí a předměty osobní potřeby.

Z historie muzea
Městské muzeum v Chotěboři bylo založeno v roce 1885. Svou úlohu zde sehrál jistě i vliv a působení Františka Palackého, jeho zetě Ladislava Riegra a Karla Adámka. Sbírky vlastnilo město a Občanská záložna v Chotěboři, v jejímž domě muzeum sídlilo až do roku 1933.

V témže roce se přestěhovalo do stísněných prostor budovy radnice a zde bylo pouze do října 1939, kdy byly tyto prostory předány pro potřeby říšskoněmeckého vojska. Muzeum  se muselo přestěhovat do skladiště Městské elektrárny. Zde došlo k značné devastaci sbírek. Až v roce 1948 získalo muzeum  jednu místnost v židovské modlitebně. Teprve v roce 1952 získalo uspokojivé prostory v 1. poschodí chotěbořského zámku, rozeběhla se výstavní činnost a kulturní život ve městě. Zámek přešel v roce 1966 pod správu Městského muzea. V první polovině 70. let prošel zámek rozsáhlými úpravami, rozšířil své výstavní plochy, depozitáře a zázemí.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.