KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum vás přenese do prostředí benešovské posádky přelomu 19. a 20. století. Poznáte osudy vojáků na frontách I. a II. světové války
 
Autor / zdroj foto: Muzeum Podblanicka

Muzeum Podblanicka – Historie města Benešova / Benešov

Muzeum Podblanicka popisuje historii města Benešov a jeho okolí. Budete sledovat život v různých obdobích. Dále pak můžete vidět například legionářské uniformy, zbraně a četné řády.

Sbíráním předmětů, přípravou výstav a výzkumy se muzeum zaměřuje na vývoj regionu. K republikově významným patří témata bitvy u Jankova, Auerspergové a anglický park ve Vlašimi, hudební osobnosti 18. – 20. století, Neveklovsko jako cvičiště SS, Blaník jako národní symbol a další. Muzeum v současnosti pečuje o více než 49 000 sbírkových předmětů a prezenční muzejní knihovna nabízí přes 28 000 položek


Historie města Benešova
Expozice přibližuje dějiny města, které jsou od počátků spojené s blízkým Konopištěm. Předměty, archeologické nálezy a vyobrazení připomínají život v různých obdobích. Ale i významné stavby jako např. románské kostelíky v Poříčí nad Sázavou. Nechybí kláštery benešovských minoritů a piaristů ani lidová kultura okolních obcí, včetně nábytku a oděvů. K výtvarníkům regionu patřil i literát a bohém E. A. Pittermann-Longen. Expozici najdete v prvním patře secesního domu.

Náš pluk
Expozice vás přenese do prostředí benešovské posádky přelomu 19. a 20. století. Předměty a fotografie sledují dějiny 102. pluku a osudy vojáků na frontách I. a II. světové války. Vystaveny jsou legionářské uniformy, zbraně, četné řády a vyznamenání. Expozici najdete v druhém patře secesního domu.


Z historie muzea
Muzeum Podblanicka je paměťová, sbírkotvorná instituce, kterou zřizuje Středočeský kraj pro okres Benešov. Její počátky sahají do 80. let 19. století a v roce 1896 vzniklo muzeum v Benešově jako hlavní předchůdce. Po roce 1945 působila okresní muzea s dobrovolnými pracovníky v Benešově i Vlašimi, kde sídlilo v zámku.

Profesionální muzeum pro „velký okres“ bylo otevřeno v letech 1963-73 v zámku Jemniště jako Vlastivědné muzeum Podblanicka, jak je Benešovsko tradičně nazýváno. V roce 1972 získalo muzeum zchátralý zámek Růžkovy Lhotice, kde po rekonstrukci otevřelo expozici k hudebním tradicím Podblanicka. Od 70. let probíhaly také úpravy vlašimského zámku na hlavní sídlo Muzea okresu Benešov, otevřené v roce 1988. Tam bylo do současnosti zřízeno 5 hlavních expozic, věnovaných historii zámku a parku, přírodě regionu, skupinám obyvatel, vývoji střelectví, firmě Sellier & Bellot a rodu Auerspergů.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.