KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Poznejte, co obnáší práce archeologa. Na upravených hřištích si můžete zahrát i kriket či pétanque
 
Autor / zdroj foto: HistoryPark

HistoryPark - archeopark s příběhem / Ledčice

Cílem HistoryParku je nejenom prezentovat informace o naší minulosti, ale především ukázat fascinující způsoby jejich získávání. Tým muzea tvoří skupina zkušených archeologů s mnohaletou praxí při archeologických výzkumech v Česku i v zahraničí. Veškeré hry probíhají za každého počasí - když prší, tak pod střechou.

Společnost HistoryPark s.r.o vznikla po pětiletých přípravách v roce 2014. Založili ji absolventi oboru archeologie. Své zkušenosti zaměstnanci využívají k rozvoji archeologické vědy a to především prostřednictvím nejmodernějších přístupů, přístrojů a technologií.

Název společnosti je odvozen od anglického „history“, které obsahuje jak hlavní zájmovou oblast, tj. historii a archeologii, tak příběh – „story“, který tyto vědní obory odhalují. Jejím cílem je představit archeologii a příbuzné obory výukovou, ale přesto zábavnou formou. V rámci výletů a exkurzí se zde veřejnost, žáci a studenti mohou seznámit s prací archeologa, vyzkoušet si práci v terénu i následné zpracování archeologických nálezů a získat jednu ze čtyř archeologických dovedností.

Návštěvníci se v průběhu získávání dovedností seznámí s historií nejbližšího okolí hory Říp, osídlení krajiny od pravěku po středověk a některými archeologickými nálezy z blízkého okolí. Vše probíhá v areálu historického statku a navazujících pozemků v krásné krajině v blízkém sousedství hory Říp, nedaleko Prahy.

Cílem muzea je v areálu HistoryParku postupně budovat typické pravěké a středověké osady tak, aby co nejvěrněji zrekonstruovali jejich finální podobu. Oproti klasickému archeoskanzenu však chce rekonstruovat nejen konečný stav stavby, nýbrž i její průběh. Chce, aby osady v průběhu let žily a ožívaly novými osadníky tak, jako se tomu pravděpodobně dělo i v minulosti. Celý areál by se tak měl stát interaktivní vzdělávací atrakcí, prostřednictvím které se vydáte na cestu do minulosti a stanete se lovci starých příběhů.


V rámci vstupného si užijete celodenní zábavu pro celou rodinu (věk nehraje roli) a zároveň se dozvíte spoustu zajímavých informací o minulosti člověka. Vlastnoručně si vyrobíte pravěký suvenýr, který si odnesete domů. Vyzkoušíte si vlastní archeologický výzkum, zastřílíte si z luků, rozděláte si oheň, vyrobíte kamennou sekerku, nástroj z pazourku, vyřádíte se s hlínou, zkusíte si postavit dřevěný dům nebo hliněnou pec, vyrobit si nitě z vlny, vykopat "jámu na mamuta" a zjistíte, proč se ještě žádná pravěká jáma na mamuta nenašla. Pokud bude extrémně hezky, můžete asistovat při ukázkách "bazénové" podmořské archeologie, která nabízí příjemné ochlazení v parných dnech.

Veškeré hry probíhají za každého počasí - když prší, tak pod střechou. A pokud by vás už archeologie nebavila, můžete si u zde zahrát třeba kriket nebo pétanque na upravených hřištích. Sady ke hraní jsou k zapůjčení v rámci vstupného.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu HistoryParku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.