AKTUÁLNĚ / Společnost

V rámci festivalu OUT of HOME si děti z dětských domovů vyzkouší práci „nanečisto“

PRAHA

Již sedmým rokem od svého vzniku zvou organizátoři občanského sdružení Mimo domov děti z dětských domovů, aby si vyzkoušely povolání, o kterém sní nebo u kterého si nejsou jisté, že by je zvládly.

Festival s tradičním názvem OUT of HOME přivítá 25. května v Praze více než dvě stovky dětí z dětských domovů. A řeč nebude pouze o povolání, ale také o aktuálních tématech budoucnosti dětských domovů a pěstounské péče, s dětmi se bude také diskutovat například o tom, jak si vybírají studijní a učební obory.

Cílem festivalu Out of HOME je představení a možnost vyzkoušení si netradičních a zajímavých profesí, o kterých děti z odlehlých regionů pouze slyší nebo o nich sní. Festivalu se účastní také herec Vojta Kotek, který dětem představuje hereckou a režisérkou profesi a loni vedl stanoviště “filmař“. „Aby děti neuvízly ve spletitých sítích naší společnosti, je potřeba ukázat jim tu nejlepší cestu. A to festival Out of Home dělá,“ řekl Vojta Kotek, který působí jako umělecký ředitel festivalu Český tučňák. Ten hledá a oceňuje v naší republice mladé talenty. „A ti se mohou skrývat kdekoliv. Právě pro Tučňáka na Out of Home vyhlížíme nové talenty a mohou zde vzejít budoucí úspěšní umělci,“ dodává Vojta Kotek. Na programu festivalu se podílí další známé osobnosti, jako je spisovatelka Radka Denemarková či módní návrhářka Liběna Rochová.

Zájem ze strany dětí je ale i o ostatní profese. „Děti si během celodenní zážitkové hry vyzkouší na různých místech Prahy například práci moderátora v rádiu, redaktora v redakci velkého vydavatelství, módního návrháře, spisovatelky či hudebníka,“ říká Klára Chábová, zakladatelka sdružení a festivalu. Mezi další profese patří kriminalista, hasič, profesionální lektor break dance, architekt, aranžér, maskér, ilustrátor či kostymérka. Mezi další edukační části programu patří stanoviště finančního plánování, které absolvují děti od 17 let. Toto stanoviště bude umístěno v centrále Modré pyramidy a ujmou se ho profesionální finanční školitelé.

Celá hra je bodově hodnocena za dodržení časového plánu a počet absolvovaných profesí. Akce vyvrcholí v kulturním domě Staré kino ve Stodůlkách, kde děti předvedou, co se za den naučily, převezmou diplomy a zábavu zakončí Dj Friky. Zvána je také veřejnost, vstupné je dobrovolné a vybrané peníze půjdou na projekt Život nanečisto, který organizátoři partnersky podporují.

O festivalu Out of Home: Festival je v roce 2013 realizován již posedmé a snaží se vhodně naplňovat volný čas dětí z dětských domovů a zároveň podporuje vybranou neziskovou organizaci, která se podobné problematice věnuje. Ke známým tvářím, které festival v uplynulých ročnících přivítal, patřily například zpěvačky Ewa Farna, Lenka Dusilová, kapela Non name, Peha, Iva Frühlingová, Clarinet Factoryy, Iva Bittová či zpěvák a herec Tomáš Klus. Více informací o sdružení naleznete na internetové adrese www.mimodomov.cz a na Facebooku Mimo domov.

Autor / zdroj: Roman Hrůza

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.