AKTUÁLNĚ / Společnost

Olomouc vysílá pomoc do zatopených Kralup nad Vltavou

OLOMOUC

Okamžitá materiální pomoc z Olomouce už je na cestě do Kralup nad Vltavou. Auto plné hygienických, čisticích a dezinfekčních prostředků, vysoušečů a úklidových pomůcek dnes dopoledne odjelo od olomouckého evakuačního střediska do města, které je téměř kompletně pod vodou. Kromě materiální pomoci se koncem týdne do Kralup vydají také dobrovolní hasiči.

„Vzhledem k tomu, že máme v Olomouci s povodněmi své zkušenosti, víme, jak je důležitá jakákoli pomoc. Na webu, kde starostové zaplavených obcí sdružují své požadavky, jsme vybrali právě Kralupy nad Vltavou, protože jejich potřeby se shodují s našimi zásobami, a my jim tak můžeme efektivně pomoci,“ vysvětluje náměstkyně olomouckého primátora Eva Machová. Dodává však, že materiální pomocí aktivity města v tomto směru nekončí. „V současné době máme připravená dvě hasičská auta, která mohou na místo vyjet hned, jak opadne voda. K dispozici máme také několik vytipovaných lidí z odboru sociálních věcí, kteří již mají s povodněmi zkušenosti a mohou v zatopených oblastech poskytnout i personální pomoc. Na požadavky v tomto směru ještě čekáme, v Kralupech se zatím potřebují zorientovat, s čím konkrétně bychom jim mohli pomoci.“

Ze skladu v evakuačním středisku dnes do auta putoval následující seznam věcí, o které si vedení Kralup nad Vltavou požádalo:

pitná voda (balená)
rukavice – gumové i hadrové
úklidové a desinfekční prostředky (savo, jar)
osobní hygiena + toaletní papír
košťata, smetáky
lopaty
holínky
hadry na úklid
deky
vysoušeče

„Mimo této materiální pomoci jsme Kralupům nabídli také výjezd našich dobrovolných hasičů,“ říká vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Jan Langr. Do Čech proto dnes vyráží nejen dva členové odboru ochrany, ale také velitel droždínských dobrovolných hasičů. „Ten dnes v Kralupech musí obhlídnout aktuální situaci, aby poté mohli s kolegy vybavit hasičská auta správnou technikou, kterou budou na pomoc místním potřebovat. Jakmile opadne voda, předpokládá se snad koncem týdne, mohou z Olomouce vyjet dvě plně vybavená auta, z Droždína a z Chválkovic, celkem s dvanácti hasiči,“ vysvětluje Langr. „Posádky ale budou poskládané z dobrovolných hasičů z celého okolí Olomouce. Všechno jsou to lidé, kteří mají se zásahem při povodních zkušenosti,“ upřesňuje velitel droždínských hasičů Petr Spáčil.

Autor / zdroj: Jana Doleželová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.