AKTUÁLNĚ / Společnost

17.7.2013

Infocentrum Strašín na den ovládnou netopýři

SUŠICE

V sobotu 20. července proběhne v Infocentru ve Strašíně u Sušice tradiční Netopýří den. Program akce, kterou pořádá infocentrum ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů a ZO ČSOP Nyctalus, je určený dětem i dospělým, kteří se zde mohou blíže seznámit se životem těchto tajemných nočních savců.

"Cílem akce je přiblížit lidem netopýry jako zajímavé a užitečné živočichy, kterých se nemusí nijak obávat. Zároveň chceme upozornit na některé lidské činnosti, které netopýry v současnosti nejvíce ohrožují, a naopak na možnosti, jak lze netopýry i v těchto případech chránit," říká Dagmar Zieglerová, hlavní lektorka akce a zástupkyně obou pořádajících organizací. Protože je akce součástí projektu zaměřeného na ochranu netopýrů v lesním prostředí, podpořeného Ministerstvem zemědělství, nebude zde chybět ani toto téma vztahu netopýrů a lesa.

"Pro netopýry mají lesy obzvlášť velký význam, a to zejména ve vegetačním období roku. Les jim jednak poskytuje různé typy úkrytů a dále zde nacházejí také významná potravní stanoviště. Důležité jsou pro ně zejména úkryty ve stromech -- dutiny vzniklé činností strakapoudů či hnitím, různé praskliny v kmenech či štěrbiny za uvolněnou kůrou. Svoji kořist zase loví uvnitř lesních porostů, ale i na pasekách, mýtinách, okrajích lesů či lesních cestách. Bohatým zdrojem hmyzí potravy jsou i lesní tůně, rybníčky a jiné mokřady," vysvětluje Eva Cepáková z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Netopýři tyto služby lesu oplácí tím, že do svého jídelníčku zahrnují i některé významné lesní škůdce jako je např. bekyně velkohlavá či obaleč dubový. Tím, že pomáhají snižovat jejich početnost, přispívají k biologické ochraně lesa. Jak svou kořist loví, jak se při tom orientují a kolik toho jeden netopýr za noc sní, ale i další odpovědi na otázky týkající se tajemného netopýřího života se mohou zájemci dozvědět v průběhu Netopýřího dne ve Strašíně. Součástí programu je také ukázka ochočených trvale handicapovaných netopýrů, které si mohou účastníci prohlédnout zblízka, případně si je i pohladit nebo nakrmit. A chybět nebudou ani tvořivé netopýří dílny pro děti. Program probíhá od 10 do 16 hodin a všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Autor / zdroj: Petra Schnitzerová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Klentnici roste banán severu a kaki

Věděli jste, že na jižní Moravě, nedaleko Mikulova, v Klentnici rostou banány, tedy tzv. banány severu, neboli pawpaw? Exotické ovoce, které vypadá ja

Post

V Kině Portyč otevře oblíbená Vánoční prodejní výstava

Slavnostní zahájení již 17. ročníku benefiční akce s prodejem rukodělných výrobků se uskuteční pořadatel ve středu 27. listopadu a potrvá do neděle 8.

Post

Jedu v jedu. Výstava pojednává o přírodě, která je krásná, ale může být i nebezpečná

Jedu v jedu. Tak se jmenuje výstava pojednávající o přírodě, jíž jsme součástí. Je krásná, zároveň však může být i nebezpečná. Pokud ale víme, na co s

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA