AKTUÁLNĚ / Společnost

Dobrovolnický projekt Dobrá duše zná vítěze druhého ročníku

PRAHA

Dobrá duše… pouhá dvě slova, která však znamenají nesmírně mnoho. Pro klienty zařízení sociální péče jsou dobrými dušemi dobrovolníci, kteří k nim pravidelně docházejí a věnují se společně různým aktivitám. A protože dobrých duší není nikdy dost, vznikl projekt Dobrá duše, který dobrovolníky za jejich obětavou činnost oceňuje. Druhý ročník Dobré duše, který se těšil mimořádnému zájmu jednotlivců i institucí, již zná své vítěze.

Vyhlášení druhého ročníku projektu Dobrá duše se uskutečnilo 3. 7. 2014 v klášteře Minoritů v Praze. Musíme dodat, že odborná porota, složená z partnerů projektu, letos rozhodně neměla jednoduché rozhodování. Do Dobré duše se totiž letos přihlásilo bezmála 30 institucí a téměř 50 dobrovolníků z celé České republiky. Každá přihláška obsahovala jedinečný a obdivuhodný příběh člověka, který se dlouhodobě a nezištně věnuje péči o seniory v domově sociálních služeb a vybrat mezi těmito příběhy ty „nej“ bylo skutečně velkým oříškem.

Nakonec se však podařilo společnými silami přece jen určit tři vítězné dobrovolníky a jednu dobrovolnickou instituci, kteří si z 2. ročníku odnesou nejen titul „Dobrá duše“, ale také peněžitou prémii a věcné ceny.

Prvním oceněným v individuální kategorii se stal čtyřiaosmdesátiletý dobrovolník pan Petr Brandeiský, který se angažuje v rámci Židovské obce v Praze. Pan Brandeiský pomáhá vést dobrovolnickou kavárnu Miriam a spolupořádá výlety pro seniory v rámci Klubu Zdraví.

Druhé ocenění v projektu Dobrá duše putovalo na východ Čech, do Vysokého Mýta. V místním Domově pokojného stáří Naděje totiž, coby dobrovolníci, působí manželé Eva a František Vajrauchovi, kteří se s klienty domova věnují nejrůznějším ručním pracím, zvláště pak tkaní na stavu, práci s textilem nebo i práci se dřevem. Svůj obdiv si manželé Vajrauchovi zaslouží už za to, že dobrovolnickým činnostem věnují již neuvěřitelný 18. rok svého života.

Třetí a poslední individuální ocenění pak zamířilo do Frýdku – Místku za dobrovolnicí Annou Vyvialovou. Paní Vyvialová se zapojuje do činnosti místní charity a dobrovolnictví se věnuje již úctyhodných 10 let. Práce se seniory se pro ni stala takovým životním naplněním, že v roce 2008 dokonce absolvovala hospicový kurz, který jí umožnil vyprovázet těžce nemocné seniory na jejich poslední cestě.

Ve druhé vyhlašované kategorii Dobré duše, v kategorii institucí, pak volba odborné poroty padla na Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradu. Toto zařízení se specializuje na velmi těžce nemocné klienty, v posledním stádiu jejich života. Je samozřejmé, že dobrovolníci, kteří v takovém zařízení působí, mají velmi nelehký úkol. O to víc porota ocenila širokou škálu podpůrných aktivit, které Dům léčby bolesti pro své dobrovolníky organizuje, jako je například pomoc psychologa, odborný koučink a vedení, vzdělávací semináře nebo oslavy narozenin a společenské akce.

Slavnostního vyhlášení 2. ročníku Dobré duše se zúčastnili všichni partneři projektu – Mgr. Jana Hanzlíková, která zastupovala Ministerstvo práce a sociálních věcí, dále doc. Iva Holmerová za Gerontologické centrum, Asociaci poskytovatelů sociálních služeb ČR zastupoval Ing. Jiří Horecký, a Andrea Pisingerová za společnost Hartmann-Rico. „Projekt Dobrá duše vnímáme jako vhodný způsob, jak podpořit rozvoj dobrovolnictví a motivovat širší veřejnost k zapojení se do těchto aktivit, které mohou výrazně zlepšit kvalitu každodenního života klientů v zařízeních sociální péče,“ dodává Andrea Pisingerová ze společnosti Hartmann-Rico. Moderování slavnostního ceremoniálu se ujali patroni projektu, populární herci a moderátoři Vladimír Hron a Aleš Cibulka.

Autor / zdroj: Karolina Stonjeková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.