AKTUÁLNĚ / Společnost

V Památníku manželů Scheybalových se diskutovalo o uměleckém restaurování

JABLONEC NAD NISOU

Úterní přednáška „Restaurování relikviáře sv. Maura a kovové sochy Merkura“, kterou vedl akademický sochař Vladimír Komňanský, přilákala do Domu Jany a Josefa Scheybalových téměř padesátku návštěvníků.

V úterý 14. října proběhla v památníku Domu manželů Scheybalových další z tematických přednášek. Tentokrát byla věnována uměleckému restaurování a podvečerem návštěvníky provázel restaurátor ak. soch.

Vladimír Komňacký - jablonecký rodák a pedagog, šperkař, malíř, autor řetězu primátora města Jablonce nad Nisou a brože pro Madelaine Albrichtovou. Restaurátorské práci se věnuje od roku 1996 a k jeho nejvýznamnější restaurátorské práci patří i právě románská památka relikviář svatého Maura. Během večera podrobně posluchače seznámil s restaurováním této druhé nejcennější památky v České republice a roku 1995 prohlášené za národní kulturní památku. Pomocí početné fotodokumentace restaurátor názorně ukázal celý náročný proces obnovy stovek jednotlivých rozebraných dílů. Během této pětileté práce se pátralo po původní technologické, zapomenuté zlatnické i šperkařské technice, mnohdy se hledaly nové postupy, které vyžadovaly i vytvoření speciálních pracovních pomůcek. Zasvěcený komentář pomohl seznámit posluchače s touto velmi náročnou zlatnickou i časovou prací. Dalším tématem, kterým se přednáška zabývala, bylo restaurování kovové sochy Merkura v Praze. „Pro velký zájem posluchačů počítáme s pokračováním, kde se ukáže další restaurátorská práce např. na jantarových oltářích Relikviář sv. Maura“ uvedla Lea Machurová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které akci připravilo.

Relikviář sv. Maura je mimořádná zlatnická památka z první 4tvrtiny 13. století vytvořená v belgickém městě Florennes. Relikviář je majetkem České republiky a patří mezi naše nejcennější umělecké památky.

Ostatková schránka obsahující relikvie sv. Maura, sv. Timoteje a sv. Apolináře byla do Čech přivezena v roce 1888 Alfredem Beaufort – Spontinn, tehdejším majitelem zámku v Bečově nad Teplou. Jeho potomci ukryli v roce 1945 relikviář v prostorách gotické hradní kaple. Zde byl v roce 1984 objeven. Náročné restaurátorské práce trvaly mezi lety 1991 až 2002. Od roku 2002 je relikviář vystaven v prostorách bečovského zámku. Vladimír Komňacký se podílel na záchraně relikviáře v letech 1996 až 2002. Ke spolupráci na restaurování v dílnách na Pražském hradě byl přizván jako expert na speciální a staré zlatnické techniky. Své znalosti uplatnil především při doplňování poškozených nebo chybějících částí plastik a reliéfů.

Akci pořádalo Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s. za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou.

Autor / zdroj:

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.