AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Restaurování Sousoší Tří svatých nad Osečnou dokončeno.
Restaurování Sousoší Tří svatých nad Osečnou dokončeno.
Autor / zdroj:
26.10.2015

Restaurování Sousoší Tří svatých nad Osečnou dokončeno

OSEČNÁ

Sousoší tří svatých se nachází v březovém hájku na návrší na jihovýchodním okraji města Osečná. Sousoší pochází z roku 1714.

Jedná se o jedno ze tří identických pískovcových sousoší, další dvě se nacházejí v Hodkovicích nad Mohelkou a Českém Dubu u Osečné. Autorství těchto památek je připisováno dílně Matyáše Bernarda Brauna – věhlasného sochaře rakouského původu, který je tvůrcem mnoha barokních skvostů v Čechách zdobících četné zámky, kostely a také Karlův most v Praze. Jedná se o skvostnou památku ojedinělou svou podobou, vznikem a nejpříhodnějším umístěním v rámci Podještědí.

Na osečenském sousoší docházelo delší dobu k degradaci kamene, byly patrné černé krusty a bylo zjevné silné napadení mikrovegetací. Statika sousoší byla narušená, poškozené byly jednotlivé plastiky sousoší - u sochy sv. Jana chyběla hlava, z centrální plastiky bylo odlomeno levé rameno kříže s rukou Krista a horní část kříže s hlavou Krista. Oběma světcům chyběli kovové, pozlacené části mečů a svatozáře. Byla odtržená podpůrná zeď od vlastního sousoší.

Náročné restaurování sousoší spočívalo v těchto úkonech: předzpevnění, biosanace, biologické čištění, čištění krusty, výměna kovových prvků za nerezové (kramle, spony), injektování a statické zajištění trhlin, celk. plastická retuš + spárování, doplnění chybějících částí kříže a Krista, osazení hlavy sv. Jana a plastická retuš, lokální barevná retuš, osazení světcům pozlacené části mečů a svatozáře a závěrečné povrchové ošetření (biocidní a hydrofobní).

„Jsem rád, že se nám podařilo po několika pokusech zrealizovat tento projekt a zachránit tak toto pro nás cenné dílo. Teď bychom se chtěli zaměřit na úpravu prostoru kolem sousoší,“ uvedl starosta města Jiří Hauzer.

Na tento projekt přispěl Liberecký kraj z programu resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu, podprogramu „Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji“.

Projekt „Restaurování sousoší sv. Luitgardy, sv. Jana a sv. Pavla v Osečné“ podpořil Liberecký kraj.

Autor / zdroj: Jiří Hauzer

DALŠÍ ČLÁNKY

Autobusy ve Zlínském kraji budou od 30. března jezdit opět podle jízdních řádů platných o letních prázdninách

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s p

Těžba lithia na Cínovci bude v českých rukou. ČEZ získá 51 procent ve společnosti Geomet

Zkoumání projektu těžby českého lithia postupuje do druhé fáze. ČEZ a jeho dceřiná společnost Severočeské doly se po důkladném prověření ložiska a zák

Jindřichův Hradec nakupuje už sedm let energie na komoditní burze

Město Jindřichův Hradec nakupuje dodávky energií pro své budovy a městské organizace už sedm let na Českomoravské komoditní burze Kladno.

DNES SE STALO

VYNÁLEZY28. března 1797

Nathaniel Briggs z New Hampshire patentuje svůj vynález valchy na praní prádla.

KATASTROFY28. března 1845

postihla Prahu rozsáhlá jarní povodeň. Byla zatopena většina Starého Města, níže položené části Malé Strany a Smíchova a Podskalí.

POZVÁNKA OBRAZEM