AKTUÁLNĚ / Společnost

Shromáždění na podporu Izraele v Písku
 
Autor / zdroj foto: Aleš Procházka

PÍSEK

V neděli se v Písku na náplavce u Kamenného mostu, i přes nepřízeň počasí, konalo přátelské shromáždění na podporu státu Izrael, které pořádalo občanské sdružení Svornost. Hlavními řečníky tohoto setkání byli Lukáš Nebes, zástupce sdružení Svornost, Vojtech Pekárik, vedoucí spolku židovských tanců Lechajim a Jair Jerochim, česko-izraelský rabín a zpěvák.

Hlavním poselstvím celého shromáždění bylo vyjádření odporu proti vražedným útokům páchaných na Židovském obyvatelstvu v Izraeli i v reflexi na aktuální události ve Francii. To vše bylo zdůrazněno zdravicí, kterou speciálně pro písecké setkání poslal Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice. Její český překlad pro shromáždění přečetl Aleš Procházka, místopředseda sdružení Svornost.

Jako první vystoupil Lukáš Nebes, který připomněl spojenectví Česka a Izraele, které trvá již od doby jeho vzniku. Nezapomněl také zmínit ani hanebný čin EU - označování izraelských výrobků pomyslnou žlutou hvězdou. Proto vyzval přítomné, aby odmítli bojkot izraelských výrobků, ale naopak je podpořili svým nákupem.

Na aktuální situaci v Izraeli upozornil Vojtech Pekárik ze spolku Lechajim: "To, co se v Izraeli děje těch několik měsíců, nelze nazvat jinak, než chladnokrevným vražděním. Obyvatelé Izraele se dostávají do situací, kdy jsou k vraždění využívány ženy a děti, kterým není ani 15 let. Zkuste se zamyslet, jak byste se zachovali, kdyby se na vás, a na vaše děti vrhlo 13 leté dítě s jediným úmyslem - zavraždit vás. Nebo když do nic netušícího davu čekajících na autobus najdete autem pomatený kluk," konstatoval Pekárik, který následně s kolegyněmi předvedl několik tradičních izraelských tanců.

Jako třešničkou na dortu byl projev rabína Jaira Jerochima, který shromáždění přijel podpořit z Prahy, kde působí jako kantor, zpěvák židovských písní a duchovní poradce. Rabín Jair Jerochim, kromě požehnání občanům Písku, zdůraznil ve svém projevu pomoc Izraele státům Evropy v jejich boji s terorismem a vyzval přítomné, aby se nenechali manipulovat médii, otevřeli oči a zkoumali podstatu pravdy, která je mnohdy na první pohled skrytá. Zmínil také, že existují rozdílné kultury, jenž na společnost a její pravidla hledí jinak. Tyto rozdíly a jejich vzájemný střet se pak projevují tak, jako například nedávné útoky v Paříži. "Moc doufám, že Češi udělají cokoliv, aby pochopili, že trošku rozumu a trošku víc vědomostí o tom, co se děje ve světě, jenom pomáhá Česku zůstat normální zemí," řekl na závěr rabín Jerochim.

Na konec celého přátelského shromáždění Jair Jerochim zazpíval svou novou píseň - Světlo všude, která doslova roztančila náplavku u Kamenného mostu v Písku a s nadějí tak zakončila celou akci.

Autor / zdroj: Aleš Procházka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.