NEPOMUK
Více než 500 osob se dnes odpoledne sešlo v lese na vrchu Dubeč nedaleko od Nepomuku na jižním Plzeňsku, kde byl slavnostně odhalen nový památník v podobě zrcadlového obelisku, připomínající sestřelení amerického bombardéru B24 Liberator v únoru 1944.
Jednoznačným hrdinou celé akce, se kterým si chtěl každý přítomný potřást rukou, byl drobný, malý stařeček v uniformě amerického válečného veterána. Odhalení pomníku se totiž osobně zúčastnil pětaosmdesátiletý Raymond Noury, který jako jediný z jedenáctičlenné posádky letců přežil pád letadla. Usměvavý muž přijel již podruhé na místo tragédie, kde přišel v jednom okamžiku o všechny své nejbližší spolubojovníky, aby uctil jejich památku.
Až doposud byla na místě tragédie pamětní deska se jmény deseti amerických letců, kteří při nehodě zahynuli. Každého z nich také připomíná deset bílých kvádrů stojících v řadě u pamětní desky. K pamětní desce a kvádrům nyní přibyl ještě desetimetrový štíhlý obelisk, který se tyčí nad místem, kam dopadl bombardér. Autorem obelisku je známý sochař Václav Fiala. Zajímavostí obelisku je skutečnost, že je vzhledem ke svému zrcadlovému povrchu téměř neviditelný.
Pomník byl vybudován náklady zhruba za 315 000 korun a celkem 260 000 korun se podařilo shromáždit ve sbírce. Kromě města Nepomuk a nedaleké obce Prádlo přispěli také jednotlivci v ČR i USA a některé rodiny amerických vojáků, kteří při sestřelení letadla zemřeli. Atmosféru při odhalení pomníku umocnily dva přelety historického stíhacího letounu, který proplul s burácením nízko nad hlavou všech přítomných.
Sám Raymond Noury potom všem přítomným popsal tragédii. V letadle působil jako střelec, bylo mu 21 let a jednalo se o jeho 17. operaci ve vzduchu. "Vraceli jsme se z náletu nad Německem, měli jsme poškozený jeden motor a letěli s námi ještě další dva poškozené bombardéry. Nedaleko od Nepomuku nás ve vzduchu napadlo dvacet německých stíhaček," popsal Noury začátek osudného útoku. "Začali na nás střílet a my přišli nejprve o druhý motr a poté i o polovinu jednoho křídla. Stroj se dostal do vývrtky a řítil se k zemi," řekl Noury.
"Náhlý výbuch mě vymrštil ven z letadla a já ztratil vědomí. Probral jsem se ve výšce asi 3000 metrů nad zemí, nad sebou jsem viděl můj poškozený padák, který se mi sám při výbuchu otevřel a to mi zachránilo život," popsal situaci veterán. "Chytil jsem svůj křížek na krku a začal se modlit. Při dopadu jsem si pouze způsobil otřes mozku," dodal Noury. Jeden z obyvatelů nedaleké obce amerického letce našel a společně s dalšími lidmi se jej podařilo dopravit do Blovic, kde byl Američan ošetřen. Nepodařilo se ho však včas schovat, Němci letce vypátrali a zajali. Až do osvobození byl Noury v zajateckém táboře v Německu.
Trosky havarovaného letounu se podařilo partě nadšenců vykopat ze země až několik let po roce 1989. Na základě údajů na letounu se konečně mohla identifikovat i posádka, která na místě zahynula. Až do té doby se o totožnosti letců nic nevědělo.
Vedle Raymonda Nouryho se odhalení památníku zúčastnili také další američtí veteráni, kteři letos přijeli na západ Čech na Slavnosti svobody. Věnec položil také ministr spravedlnosti v demisi Jiří Pospíšil (ODS) a primátor Plzně Pavel Rödl (ODS). Hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová (ČSSD) poděkovala všem veteránům za jejich podíl na osvobození naší republiky.