AKTUÁLNĚ / Společnost

Vědecká knihovna v Ostravě by se měla začít stavět v roce 2012

OSTRAVA

Vědecká knihovna v Ostravě by se měla začít stavět v roce 2012 a stát by měla maximálně 850 milionů korun. Vedení Moravskoslezského kraje se na tom dohodlo s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem.

"Stavba vědecké knihovny je pro nás stále prioritou. Chceme tak také podpořit kandidaturu města Ostravy na titul Hlavní evropské město kultury 2015," řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) s tím, že vedení kraje muselo změnit původní megalomanské plány, kde se na výstavbu knihovny počítalo s 1,5 miliardou korun a konečné náklady mohly být podle Palase až dvě miliardy.

Podle aktuální dohody s ministrem bude finanční podíl státu na stavbě 490 milionů korun a podíl kraje 360 milionů korun. Knihovna by měla stát v roce 2014 na původně plánovaném místě, tedy na volném prostranství naproti Domu kultury města Ostravy. Moravskoslezský kraj vyhlásí soutěž na investora s tím, že hlavní podmínkou bude dodržení ceny. Důležité také bude, aby nová budova architektonicky obohacovala město. Jak řekl Palas, podstatné budou i příští provozní náklady nové knihovny, které by měly jen minimálně stoupnut nad ty současné. Ty jsou v současných, už nevyhovujících prostorách na Prokešově náměstí 35 milionů korun. "To byl také jeden z problémů minulého architektonického návrhu, že roční provozní náklady především na energie, v zimě na vytápění a v létě na klimatizaci, by dosáhly osmdesáti až sta milionů korun," uvedl Palas. Podle něj by měl nový návrh respektovat všechny základní potřeby knihovny, ale měl by omezit zbytečný luxus.

Částku 600 milionů korun z evropských peněz, s nimiž se původně počítalo na stavbu knihovny, rozhodl monitorovací výbor převést do školství a zdravotnictví. "Budovy středních škol jsou mnohdy v dezolátním stavu. Příští týden bude krajské zastupitelstvo schvalovat 80 milionů korun na opravy jejich střech," uvedl Palas s tím, že také mnohé nemocniční objekty vyžadují opravy, na něž by byla zapotřebí miliarda korun. Podle hejtmana je toto dluh předchozí politické reprezentace, která kraj vedla.

"Je pro mě nepochopitelné, že na monitorovacím výboru hlasovali pro přesun evropských prostředků určených na knihovnu i představitelé vysokých škol. Mimochodem rozhodnutí prošlo o jeden hlas," řekl opoziční zastupitel, předseda krajské ODS Zbyněk Stanjura a dodal, že krajští představitelé mohou těžko tvrdit, že je pro ně knihovna prioritou, když nefiguruje v rozpočtu. Podle něj postup současné krajské reprezentace připravil region o více než miliardovou zakázku, která mohla v současné době pomoci místní ekonomice, navíc by přišla krajský rozpočet na pouhých 160 milionů korun. Kromě evropské dotace se na financování stavby měl také podílet stát. Podle Stanjury hlasovali svého času pro stavbu knihovny zastupitelé napříč politickým spektrem, nyní tento politický konsensus současné krajské vedení ztratilo. Stanjura navíc pochybuje, zda je částka 850 milionů korun na stavbu reálná a zda lze počítat v dalších letech s penězi slíbenými ministrem, který bude úřadovat jen do podzimu.

Nová budova Moravskoslezské vědecké knihovny se měla začít stavět naproti Kulturního domu města Ostravy poblíž krajského hejtmanství v roce 2010, hotova měla být v roce 2012. Minulá krajská reprezentace tvořená ODS a KDU-ČSL ale 3. září loňského roku zrušila veřejnou zakázku na dodavatele stavby vědecké knihovny a požádala ministerstvo kultury o přesun alokovaných finančních prostředků na pozdější období. Návrhy vzešlé ze soutěže totiž počítaly s daleko vyšší cenou stavby, než byl kraj ochoten investovat. Tehdejší koalici se poté jevilo politicky nekorektní vyhlašovat novou veřejnou soutěž těsně před volbami do krajského zastupitelstva, proto minulé vedení kraje nechalo rozhodnutí na dobu po volbách. ODS nyní vyčítá novému vedení kraje, že se od loňského listopadu ve věci nijak neangažovalo, a tím připravilo Moravskoslezský kraj v době krize o lukrativní investici. Současná krajská reprezentace operuje tím, že ministerstvo odmítlo v době krize poskytnout původně přislíbené finanční prostředky.

Vědecká knihovna byla v Ostravě založena v roce 1951 a současné prostory navazující na objekt ostravské radnice na Prokešově náměstí jsou už nevyhovující, některé knižní fondy má knihovna na jiných místech města. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě je příspěvkovou organizace s knihovním fondem přesahujícím jeden milion svazků.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.