AKTUÁLNĚ / Společnost

17.6.2009

Zastupitelé Moravskoslezského kraje rozhodli, že vědecká knihovna se příští rok stavět nebude

OSTRAVA

Více než hodinovou diskusi zabralo dnes v Ostravě na jednání zastupitelstva Moravskoslezského kraje téma výstavby vědecké knihovny. Hlasy koalice ČSSD a KSČM zastupitelé nakonec rozhodli, že se příští rok s užitím evropských peněz knihovna v Ostravě stavět nezačne.

"Budeme se obracet na ministerstvo kultury a prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj na Evropskou komisi s žádostí, aby zůstaly původně dohodnuté finanční prostředky ve výši 600 milionů korun nadále alokovány na stavbu vědecké knihovny. Hrozí totiž, že by kraj mohl o tuto částku přijít," řekl opoziční zastupitel Pavel Drobil (ODS). Podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) je to projev toho, že se ODS nedokázala vyrovnat se svojí prohrou v krajských volbách a chce proto škodit.

Rada kraje navrhla zastupitelstvu ukončit přípravy na realizaci projektu výstavby knihovny za přispění evropských finančních zdrojů a zároveň navrhla nový postup pro stavbu knihovny. Vedení kraje argumentuje tím, že původní projekt knihovny, která se měla začít budovat v příštím roce, je megalomanský, navíc objekt by měl příliš vysoké náklady na provoz, konkrétně kolem 80 milionů korun ročně. Proto chce vyhlásit investorskou soutěž, kde bude hlavním kritériem cena. Knihovna i s vnitřním vybavením a místy na parkování by měla přijít maximálně na 850 milionů korun. Podíl státu na stavbě by měl zůstat v původní výši 490 korun, podíl kraje by měl být 360 milionů korun. Evropské finance ve výši 600 milionů korun, původně určené na výstavbu knihovny, chce krajská reprezentace převést do zdravotnictví a školství. Stavba by měla začít v roce 2012 a skončit v roce 2014. Hejtman tvrdí, že evropské peníze původně určené na knihovnu nyní musí přijít zpět do regionálního operačního programu, odkud je bude Moravskoslezský kraj opět čerpat na další projekty.

Podle ODS ale hrozí, že kraj nebude mít včas připraveno dost kvalitních projektů a o peníze tak může přijít. Občanští demokraté proto budou chtít po Evropské komisi, aby neměnila původní účel vyčleněného balíku. Dál budou usilovat o to, aby stavba začala co nejdříve podle původního plánu. Navrhli koalici, aby vypsala novou soutěž na dodavatele s tím, že v současné době se dá předpokládat, že cena stavby by byla nižší. Bývalý hejtman Evžen Tošenovský v té souvislosti připomněl, že jen cena stavebního železa výrazně poklesla. Podle opozice by teprve soutěž ukázala, zda lze knihovnu podle původního projektu postavit levněji.

Palas tento postup odmítl s tím, že podle projektového rozpočtu není zlevnění stavby možné. Opozici vadí, že se tak odsouvá stavba, která by mohla za současné krize oživit ekonomiku v regionu. Obává se, že by z ní nakonec mohlo sejít úplně. Občanští demokraté také argumentují tím, že komora architektů neumožní svým členům kreslit stavbu takového rozsahu bez architektonické soutěže, jak to plánuje současná krajská reprezentace. Zejména podle opoziční zastupitelky a bývalé náměstkyně hejtmana Jaroslavy Wenigerové (ODS) tak přijde region o šanci vybudovat objekt, který by mohl být skutečně reprezentativní a jehož význam pro budoucnost by zcela odsunul otázky, za jaké koalice se stavěl. Opozice také napadla, že monitorovací výbor kraje předjímal rozhodnutí zastupitelstva a už několik dní před jeho konáním rozhodl o převodu unijních finančních prostředků, a to rozdílem pouze jednoho hlasu. Radní, kteří jsou zároveň členy monitorovacího výboru, svorně uvedli, že si nepamatují, kolika hlasy návrh prošel.

V Ostravě mezitím v úterý vznikla občanská iniciativa Za černou kostku v Ostravě. Pod peticí, která vyzývá kraj k co nejrychlejšímu zahájení stavby knihovny podle původního návrhu, se během zhruba čtyřiadvaceti hodin připojilo přes 750 signatářů. Iniciátorům petice, které náměstek hejtmana Miroslav Novák (ČSSD) označil za rádobyodborníky, hejtman podle svých slov písemně odpoví v duchu argumentů, které uvedl už na zasedání zastupitelstva.


Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Zlínský kraj ocenil pracovníky sociálních služeb

Ženy a muže, kteří dlouhodobě pracují v sociálních službách a vykonávají své povolání nejen na odborné výši, ale také s příkladným lidských přístupem,

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

DNES SE STALO

ŠKOLA18. září 1848

na českých gymnáziích byla zavedena čeština jako vyučovací jazyk.

DOPRAVA18. září 1897

Kancelář městských elektrických podniků (předchůdce dnešního Dopravního podniku hl. m. Prahy) zahájila provoz elektrické tramvaje.

ZAJÍMAVOSTI18. září 1994

ze Staroměstské náměstí v Praze odjel na kole na tříletou cestu kolem světa Vítězslav Dostál, první Čech, který takovou cestu vykonal.

POZVÁNKA OBRAZEM