PÍSEK
Město Písek začne od ledna příštího roku vybírat poplatky za některé popelnice, které trvale stojí před domem. Jedná se o případy v historickém centru města.
Obyvatelům, ale třeba i firmám, se tak může značně prodražit placení v odpadovém hospodářství. Město tak bude od lidí či firem, kteří nemají kam jinam dát nádobu na odpad, nebo se s ní nechtějí tahat do dvora, požadovat měsíčně 340 korun. Za kontejner pak ještě o dvacet korun více. Dalších dvacet korun zaplatí jako poplatek za vyhotovení nájemní smlouvy. O tu ale musí fyzická či právnická osoba sama požádat. Lhůta je do konce listopadu, formuláře získají na městském úřadě. Na takto zaplacenou popelnici nebo kontejner dostanou na úřadě známku, z které úředníci nebo strážníci městské policie zjistí, že je poplatek uhrazen.
„Jde o místa, kde je pozemek s charakterem veřejného prostranství a je ve vlastnictví města a kde stojí popelnice stále,“ vysvětlil starosta Písku Miroslav Sládek.
„Od Nového roku platí, že nádoba na odpad smí být bez dalšího zpoplatnění vystavena na veřejném prostranství v den svozu odpadu, a to jen v době od 5 do 22 hodin, v památkové zóně města je to jen mezi pátou až šestnáctou hodinou. Tento režim ale platí i pro ostatní lokality ve městě, včetně sídlišť, pokud zde není uzpůsoben přímo přístřešek pro popelnice nebo kontejnery,“ dodal Sládek.
Hlavním důvodem nového opatření je zbavit hlavně historické centrum Písku nevzhledných nádob na odpad.