AKTUÁLNĚ / Společnost

Máme stovky podpisů, vzkazují obyvatelé Strašnic starostovi Prahy 10

PRAHA

Strašničtí bojují a sbírají podpisy na protest proti přestavbě parku ve Strašnicích na minigolf, tenisové kurty, zahradní restauraci a nohejbalové hřiště. Petici podepsalo téměř 600 lidí a na facebooku má iniciativa přes dva tisíce příznivců.

"S panem starostou (Vladislavem Lipovským) se sejdeme v pátek a doufáme v přehodnocení přestavby," řekla za petiční výbor Ivana Mádrová. Ta dále doplnila, že občanské sdružení Útulné Strašnice bude i nadále sbírat podpisy a doufá, že vše dobře dopadne.

Minulý týden kvůli plánované přestavbě odstoupil ze své funkce radní pro životní prostředí Roman Rogner (SZ). Ten tvrdil, že radnice v čele s ODS si projekt odsouhlasila za jeho zády. "Kdybych byl do toho zapojený, tak bych určitě měl námitky," prohlásil. Rada městské části podle jeho slov projekt řešila minimálně již čtyři měsíce. "Je lepší radu opustit. Tento projekt je pro mne zásadní věc," doplnil s tím, že názor radních je bohužel většinový.

Strana zelených spolu s obyvateli Prahy 10 upozorňuje v této souvislosti na chování radnice městské části, která zapomněla na názor svých občanů a pustila se do strašnického projektu za 50 milionů korun. Moderní sportoviště má rozšířit stávající park Gutovka. "Ten projekt je v podstatě dobrý, ale ne na tomto místě. Park musí zůstat parkem," prohlásil již bývalý radní Rogner.

Praha 10 však na svých webových stránkách přiznává pochybení. "Městská část však podcenila informování obyvatel a diskusi o detailních úpravách a řešeních a tak zanedbala svůj závazek vůči občanům informovat o záměrech ve veřejném prostoru. Za toto zanedbání se vedení radnice svým obyvatelům omlouvá," stojí na internetu.

Obyvatelům, kteří bydlí v okolí parku, se nelíbí, že městská část dává peníze na přestavbu parku místo toho, aby opravila již parky stávající. Nespokojení lidé tak podepisují "Petici za zachování nezastavěné plochy parku Strašnice".

Bývalý radní Rogner a předsedkyně Strany zelených v Praze 10 Ivana Cabrnochová připomněli i likvidaci dalších parků, například v Ruské ulici, kde na jeho místě vyroste s největší pravděpodobností kostel pravoslavné církve, nebo lokalitu Trojmezí. Tam podle zelených jasně zvítězil hlad developerů a ODS, která v Praze vládne nadpoloviční většinou.

Strašničtí obyvatelé volají o pomoc, sbírají podpisy a dovolávají se odpovědí radnice vzhledem k tomu, že nová sportoviště by mohla otevřít své brány již na podzim. "Požadujeme okamžité přerušení výstavby sportovišť, zachování těchto ploch, úpravy stávajícího území a zachování pěších komunikací v plném a neomezeném rozsahu," stojí v petici.

Nejvíce však bojovníkům za strašnickou zeleň vadí, že radnice rozhodla o stavebním záměru bez jejich vědomí. To je podle nich v rozporu s programem městské části "Společně měníme Prahu 10", radnice však nesouhlasí. "O záměru jsme informovali. Projekt do tohoto programu zařazený opravdu nebyl," řekl před časem mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Ten dále uvedl, že pozemky získala městská část teprve na podzim loňského roku od pražského dopravního podniku (DPP) a nyní vyhlásila výběrové řízení na provozovatele areálu, protože společnost Taiko, která provozuje areál Gutovka, se o moderní sportoviště starat nebude.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.