AKTUÁLNĚ / Aktuálně

S nákupem technického vybavení do Neratova pomohla Nadace ČEZ
Sdružení Neratov také zřídilo speciální školu, pro kterou předloni vybudovalo novou bezbariérovou moderní budovu v nedalekých Bartošovicích.  
Autor / zdroj foto: Šárka Lapáčková Beránková

Neratov

Sdružení Neratov vzniklo již v roce 1992. Cílem je navrátit do malé téměř vysídlené horské vesničky život, a to se podařilo. Nadace ČEZ podporuje Sdružení od samého počátku pravidelně. Finanční podpora směřuje do různých oblastí například na dostavbu chráněných dílen, chov zvířat, rozvoj sociálních služeb, šití roušek či technické vybavení. Celková částka od roku 2008 přesáhla 2 miliony 200 tisíc korun.

V loňském roce Nadace ČEZ podpořila projekt technického vybavení částkou 150 tisíc korun. Jedná se o komplet set VARI kombinující travní sekačku a frézu na sníh pro chráněné dílny Kopeček a dvě elektrické nákladní tříkolky pro střediska Zahradnictví a Pradlenka. Vybavení významně ulehčí práci lidem s postižením, kteří jsou zaměstnanci spolku a rozšíří také jejich pracovní dovednosti.

„Díky výkonné sekačce budeme udržovat travnaté plochy a v zimě díky fréze na sníh snáze uklízet dvůr chráněných dílen Kopeček, parkoviště a příjezdovou cestu. V současnosti jsou tyto práce prováděny manuálně a jsou pro zaměstnance s postižením namáhavé. Pořízením elektrických nákladních tříkolek nahradíme využívání stávajících dodávek, které nebývají zcela zaplněny nákladem, avšak vyjíždět musí, aby zajistily hladký provoz středisek a dopravily včas požadovaný náklad mezi nimi. A další výhodou je, že chráníme přírodu, elektrické tříkolky jsou pro životní prostředí přínosem. V Neratově se ochraně ovzduší a přírody věnujeme dlouhodobě např. všechny kotle máme na dřevěné pelety a ne na uhlí,“ upřesňuje  Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov.

Sdružení Neratov vzniklo v roce 1992 a od té doby vrátilo život do vysídlené vsi Neratov, kam přivedlo nové stálé obyvatele, obnovilo budovy, zřídilo obchod, rekreační chatu, pivovar, hospodu, bistro a kde také během roku pořádá mnoho kulturních, charitativních a duchovních akcí. Založilo chráněné bydlení, kde žijí lidé s mentálním postižením. Otevřelo chráněné dílny s různým zaměřením, kde našlo práci na 200 osob s různými druhy znevýhodnění. Zřídilo speciální školu, pro kterou předloni vybudovalo novou bezbariérovou moderní budovu v nedalekých Bartošovicích. V Neratově funguje i hospoda a pivovar, ve kterých také pracují lidé s handicapem. Spolek rozšířil svou působnost a nabídl zaměstnání lidem s postižením i v Žamberku a vzdálenějších Králíkách, v roce 2020 zaregistroval další sociální službu – denní stacionář, a tím to z daleka nekončí.

Podařilo se i velmi citlivě zrekonstruovat kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je na seznamu kulturních památek. Sjíždí se sem mnoho poutníků i turistů, kteří obdivují unikátní skleněnou střechu kostela.

„Nadace ČEZ nás podporuje pravidelně a jsme za to velmi rádi. Celkem jsme od Nadace ČEZ dostali příspěvky na různé projekty v hodnotě více jak 2 miliony 200 tisíc korun. A nejen to zaměstnanci Skupiny ČEZ nám pomáhají i v rámci dobrovolnických dní a my si toho velmi vážíme a jsme rádi za každou pomoc,“ říká Jana Němcová, předsedkyně rady spolku.


Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Více informací získáte na www.nadacecez.cz

Autor / zdroj: Šárka Lapáčková Beránková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.