AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Archeologický výzkum v areálu Starého děkanství odhalil zdivo z 15. století a vzácné mince
 
Autor / zdroj foto: Marta Svobodová

Nymburk

V souvislosti s revitalizací areálu Starého děkanství v Nymburce pokračuje archeologický výzkum v místech, kde je plánováno umístění jímek na dešťovou vodu. Výzkum přinesl zajímavé objevy, které více přibližují historii tohoto místa.

„Mezi nejzajímavější objevy patří dvě drobné stříbrné mince. První z nich, tzv. kutnohorský kruhový peníz, byla ražena v kutnohorské mincovně mezi lety 1450 až 1468. Druhou mincí je grešle Leopolda I., ražená v období 1668 až 1705. Tyto nálezy dokládají nejen hospodářské aktivity v daném období, ale také historické události, které formovaly osudy Nymburka,“ přiblížil Bc. František Doubek z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, p.o.

Archeologové odkryli část zdiva bývalé hospodářské budovy, která pravděpodobně souvisela s původním děkanstvím. Zdivo z opuky, spojované maltou, pochází zřejmě z poloviny 15. století a jeho zánik je datován do období vpádu švédských a saských vojsk do Nymburka v 17. století. Právě z těchto dvou historických epoch pochází také nejvíce archeologických nálezů.

Archeologický výzkum v areálu starého děkanství pokračuje a jeho výsledky přispějí k lepšímu poznání historie města. O dalších nálezech a průběhu revitalizace budeme i nadále informovat veřejnost.

Autor / zdroj: Marta Svobodová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.