AKTUÁLNĚ / Ekologie

Liberečané začnou zdarma využívat dalších 1 500 nádob na bioodpad
 
Autor / zdroj foto: Jana Kodymová

Liberec

Liberec od letošního dubna rozšíří počet nádob na sběr bioodpadu z domácností. Občané tak dostanou novou příležitost využívat dalších 1 500 kusů hnědých boxů. Jejich svoz a likvidaci zajistí na základě dlouhodobé smlouvy jednou za 14 dní společnost FCC. Služba je pro občany zcela zdarma.

Město se tak rozhodlo reagovat na četné žádosti obyvatel několika městských částí, kteří o nádoby na bioodpad o objemu 150 litrů projevili zájem už dříve. Popelnice budou přidělovány k rodinným a menším vilovým domům, u kterých taková nádoba dosud nebyla přistavena.

„Počet žadatelů o tuto službu dlouhodobě roste. Proto jsme se rozhodli lidem vyjít vstříc a celkový počet nádob navýšit z dosavadních 3 300 na 4 800 kusů. Těší mě, že občané mají zájem tento druh odpadu likvidovat. Jakmile budeme mít vlastní kompostárnu, můžeme v navyšování počtu nádob na bioodpad ještě pokračovat,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Krátce potom, co Liberec před měsícem oznámil záměr službu rozšířit, se na svozovou službu obrátilo přes 600 nových žadatelů. Každý další den úřad eviduje cca padesát nových zájemců. Občané, kteří už nádobu mají, si o druhou požádat nemohou.

„Novou várku začneme distribuovat teď v dubnu. Svoz budou mít všichni uživatelé garantovaný až do konce listopadu. Nádoby jsou určeny pro všechny uživatele domu. Nikoliv tedy jen pro žadatele, který plní roli kontaktní osoby,“ upozorňuje náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Liberec je jednou z mála samospráv, kde občané dostávají tuto službu zcela bezplatně.

„Zatímco v jiných městech si za tento typ sběru a svozu bioodpadů účtují různě vysoké poplatky, u nás ji občané dostávají zadarmo. Chceme lidem tento nadstandard dopřát, protože jsme přesvědčeni, že jsou to správně investované peníze,“ dodává náměstek primátora Jiří Janďourek.

Nádoby bude společnost FCC svážet 1x 14 dní. Vzhledem k většímu množství aktuálně přidávaných míst společnost nyní připravuje změnu svozových tras. Město si rozdělí na dvě pomyslné části a svozy chce střídat v liché a sudé týdny. Každou z nádob dodavatel služby opatří novými nálepkami s informacemi o konkrétních dnech a termínech svozu.

Liberec letos za tento svoz a likvidaci zaplatí přes 4 miliony korun.

Autor / zdroj: Jana Kodymová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.