PRAHA
Nábor černých duší, odliv voličů a intenzivní vnitřní hádky. Tak dnes vypadá kdysi nejsilnější pravicová strana v zemi, ODS. A nepomohlo ani včerejší zrušení tří oblastních buněk, rozvrat občanské demokracie naopak posílil.
Kvůli účelovému nabírání členů do místních sdružení strany – takzvanému velrybářství, zrušila včera Výkonná rada ODS buňky na Praze 4, 12 a Praze-Západ. Petr Nečas se tak snaží vrátit svojí modré partaji důstojnost a řád, ale pomalu se zdá, že pád je neodvratný. Pokud ne ten stranický, tak alespoň ten jeho.
Šéf na Praze 12 František Ryba se dnes podivil na facebooku, že mu nikdo ani nedal možnost, aby své sdružení na Výkonné radě hájil. "Na naší oblasti nedošlo k žádnému nabíraní členů. V roce 2011 bylo členů 88, v roce 2012 85 a letos 88 členů. Jestli měl někdo jakékoliv pochybnosti o svolání a průběhu sněmu, měl se obrátit na smírčí výbor a ten celou situaci mohl posoudit. Celá tato záležitost nás významně poškozuje v očích našich voličů a vadí mi, že jsem se nemohl na výkonné radě zastat naší oblasti. O nás - bez nás,“ rozčílil se dlouholetý člen modré partaje.
Ozývá se i Praha 4 a je zrovna tak roztrpčená, že s členy místního sdružení nikdo nejednal, nikdo jim nedal šanci obhájit se. "Jsme hluboce rozhořčeni rozhodnutím Výkonné rady. Dospíváme k názoru, ze Vám a Vašim nejbližším spolupracovníkům se jedná pouze o udržení se v mocenských postech do nejbližších voleb a pak bude naše strana dokonale poražena , což pro některé z nás po více než 16 letech práce pro ODS je velmi smutný výsledek, za který ale nesete hlavní odpovědnost Vy. Na závěr Vám chci říci, ze budeme vážně zvažovat o odchodu vedení radnice z ODS. Nenecháme se za dlouhodobou práci a úspěšné výsledky v komunálních volbách šikanovat a urážet, je to plivnutí do tváře všem našim členům od vedení ODS,“ napsal v otevřeném vzkazu pro premiéra Nečase Zdeněk Šmíd předseda místního sdružení Kunratice na Praze 4.
Šmíd tak narazil na fakt, o kterém se už dlouho šušká. Starostové a místní zastupitelé už nehodlají snášet, že s nimi Petr Nečas nekomunikuje, a mnozí z nich vážně přemýšlejí nad tím, že do příštích voleb půjdou pod zástavou Starostů a nezávislých (STAN), které vede Petr Gazdík. Nečas tak jenom nažene další podporu TOP 09, ta je se STAN spojena od posledních parlamentních voleb. A vyplácí se jí to, žádná strana nemůže mít pevnou základnu, pokud není zavedená v regionech a nestojí na místních zastupitelích. Těm voliči věří, znají jejich práci a nejsou jen tváří z televizní obrazovky.
Na loňském podzimním kongresu strany sice Nečas předsednictví obhájil a zavázal se, že bude jezdit po republice, hovořit se starosty a řešit jejich problémy. Jenomže starostové nemají pocit, že by se to dělo. Do regionů vyráží trojice modrých místopředsedů: Martin Kuba, Jiří Pospíšil a Tomáš Chalupa. A už se také mluví o tom, že to bude někdo z dvojice Kuba – Pospíšil, kdo sesadí Nečase z trůnu a zkusí zvednout ODS z popela.
Čím dál tím více členů ODS se domáhá předčasného volebního kongresu. Chtějí odstranit předsedu, za kterým už nestojí téměř nikdo. "Považuji za nezbytné, aby byl urychleně svolán mimořádný kongres, na kterém by se měla vyřešit stále se zhoršující situace v ODS a obnovit základní vnitrostranická slušnost, loajalita a dodržování standardních postupů,“ řekl například Jiří Janeček z buňky na Praze 11.
ODS se podle posledních průzkumů dostala na pouhých 11 procent voličské podpory, strana přitom byla zvyklá i na výsledky okolo 25 procent. Nečas tvrdí, že za pokles popularity mohou nepříjemné, ale nutné daňové reformy. Zbytek ODS ovšem veřejně i v kuloárech mluví o odklonu od programu, systémové nekomunikaci a poklonkování místopředsedovi konkurenční TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Na listopadovém kongresu se Nečasovi otevřeně postavila šestice rebelujících poslanců; je otázka, jestli na tom dalším sežene Nečas aspoň tolik zastánců.