AKTUÁLNĚ / Politika

Klaus: Novelu zákona o Státním fondu rozvoje bydlení nepodepíšu

PRAHA

Prezident Václav Klaus ve svém projevu na Akademii věd ČR prohlásil, že nepodepíše novelu zákona, která umožňuje, aby Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) dostával dotace ze státního rozpočtu. Sněmovna schválila novelu na své 66. schůzi a zároveň odmítla pozměňovací návrhy senátu.

"Ta myšlenka je stejná: Vytknout další, již padesátou věc před závorku, a říct, že bez ohledu na to, co se bude dít s naší ekonomikou, bude automatický každoroční nárůst prostředků do SFBR," komentoval zákon Klaus.

Senát navrhoval, aby bylo možné tento fond dotovat jen do výše podepsaných smluv. Sněmovna však návrhy senátu odmítla a schválila novelu v původním znění. To znamená, že od roku 2011 má být možné SFRB dotovat ze státního rozpočtu formou nevratných dotací. Výše těchto dotací vyplyne z návrhu vlády na rozpočet SFRB, který schválí sněmovna.

Fond v současné době nemá ze zákona zajištěné peníze pro své fungování. Příjem SFRB tvořily příležitostné převody peněz z bývalého Fondu národního majetku v celkovém objemu 33 miliard korun. Poslední peníze fond dostal v roce 2005. Podle předkladatelů zákona jsou nyní ve fondu pohledávky celkem za sedm miliard korun a rezervy ve výši osmi miliard, se kterými nyní fond nesmí manipulovat. Na přehlasování prezidentského veta bude ve sněmovně potřeba 101 hlasů.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.